אלפי מפגינים בכיכר טקסים: "נלחמים למען טורקיה"

גם התנצלות סגנו של ארדואן על אלימות המשטרה והפגיעה במפגינים לא מרגיעה את המחאה נגד הממשלה. אלפי בני אדם התאספו בכיכר שהפכה לסמל ובהם אוהדי כדורגל מקבוצות יריבות שאמרו: "מתאחדים בשביל המדינה"

שעות ספורות לאחר שסגן ראש ממשלת טורקיה בולנט ארינץ' התנצל בפני המפגינים שנפגעו מידי כוחות המשטרה בעימותים בימים האחרונים, חזרו הערב אלפים לכיכר טקסים. את ההפגנה העברנו בשידור ישיר בחדשות 2 באינטרנט.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"אנחנו שולחים היום לארדואן מסר אחד", אמר איש העסקים הטורקי מוראט אוזרדאן. "אתה לא מלך במדינה הזאת. אנחנו המלכים כאן". רבים מהמפגינים הערב הם אוהדי קבוצת הכדורגל בשיקטאש מאיסטנבול, שלכבוד המחאה התאחדו עם אוהדי קבוצות יריבות מהעיר וצעדו יחד שלובי זרועות. "זה מדהים לראות אוהדי קבוצות יריבות יחדיו למען טורקיה", אמר אחד המפגינים.

ההפגנות בכיכר טקסים, הערב (רויטרס)

הבית הלבן בירך היום את המנהיג הטורקי שהתנצל על השימוש של המשטרה הטורקית בכוח מופרז כדי לרסן את המפגינים. כבר אתמול אמר מזכיר המדינה האמריקני, ג'ון קרי, כי הוא מודאג מהדיווחים על הפעילות המוגזמת של המשטרה הטורקית.

"ההפגנות היו צודקות ולגיטימיות"

מוקדם יותר היום, אמר סגן ראש הממשלה הטורקי שההפגנות הראשוניות נגד השיפוצים בכיכר טקסים היו "צודקות ולגיטימיות". הסגן, בולנט ארינץ' התנצל גם על הפציעות הרבות של מפגינים במהלך העימותים מול השוטרים בחמשת הימים האחרונים.

ההפגנות בכיכר טקסים, הערב (רויטרס)
"המפגינים שנפצעו במהלך הפגנות שנועדו לשפר את הסביבה", אמר ארינץ' במהלך מסיבת עיתונאים בבירה הטורקית והזמין את מנהיגי ההפגנות הסביבתיות לשיחות פשרה.

המהומות באיסטנבול ובאנקרה גולשות ביממה האחרונה לערים נוספות, אבל המפגינים כבר לא מדברים על סוגיות סביבתיות. "נמאס משלטון הרודן", צעקו האלפים שיצאו לרחובות הערים הגדולות, "ארדואן תתפטר", הם קוראים אחרי 10 שנות שלטון של ראש הממשלה המכהן.

ההפגנות בכיכר טקסים, הערב (AP)
ביום החמישי לעימותים בטורקיה המשטרה ממשיכה להשתמש בזרנוקי מים ורימוני עשן כדי לפזר את המפגינים שמציתים בתגובה רכבים וחנויות במרכזי הערים. במהלך העימותים נהרגו עד עכשיו שני אנשים - שניהם מצד המפגינים כמובן.

סגן ראש הממשלה אמר לעיתונאים שהוא מאשים את המשטרה בהצתת המהומות אחרי ירי של רימוני גז לעבר המפגינים ביום הראשון למחאה בכיכר טקסים. "אנו מצפים מכל הארגונים, המפלגות הפוליטיות ומכל מי שאוהב את טורקיה להפסיק את המחאות", סיים.