פוטין: לא שלחנו עדיין את טילי ה-S-300 לסוריה

נשיא רוסיה הבהיר שארצו טרם מילאה את חלקה בעסקת הנשק, שהוגדר על ידו כ"נשק הטוב ביותר בעולם מסוגו". פוטין לא הודיע מתי יועברו מערכות הנ"מ המתקדמות, אך הגן על העסקה ואמר כי היא בהתאם לחוק הבינלאומי

אחרי הדיווחים הסותרים לגבי העברת מערכות הנ"מ המתקדמות מרוסיה לסוריה, מבהיר היום נשיא רוסיה ולדימיר פוטין כי מוסקבה טרם העבירה את טילי ה-S-300 לידי משטר אסד. זאת, לטענתו, כדי שלא להפר את מאזן הכוחות באזור.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

פוטין הודיע כי רוסיה טרם מילאה את חלקה בחוזה אספקת טילי ה-S-300, אך עם זאת, הגן על העסקה ואמר שהיא תואמת את החוק הבינ"ל: "ייתכן כי זה הנשק הטוב ביותר בעולם מסוגו. זהו בהחלט נשק רציני. איננו רוצים להטות את האיזון של האזור. החוזה נחתם לפני מספר שנים, אך טרם מילאנו אותו".

נשיא רוסיה מתח ביקורת על החלטת האיחוד האירופי להסיר את האמברגו על המורדים הסורים. לדברי פוטין, רוסיה "מאוכזבת מהמהלך, המנוגד לחוק הבינלאומי". פוטין הוסיף כי ארצו תמשיך לפעול למען ועידת שלום בנושא סוריה, אך הבהיר כי הסיכויים לכינוסה פוחתים בשל "היעדר הרצון הטוב מצד האופוזיציה החמושה".

פוטין הגן על עסקת הנשק לסוריה - שטרם בוצ (AP)

יעלון: עוקבים בדאגה

שר הביטחון משה (בוגי) יעלון התייחס אתמול בסקירה ביטחונית בוועדת חוץ וביטחון להעברת הטילים: "המתח קיים בשאלת אספקת S-300 ואנו עוקבים אחר העניין בדאגה. בשלב זה, לפי דיבורים רוסיים, המערכת לא עברה לסוריה. איננו מתערבים במלחמת האזרחים כל עוד לא פוגעים באינטרסים שלנו, או כשיש ניסיון להעביר אמצעים נשק מדויקים בעיקר על ידי חיזבאללה, ניסיון להשתלט על נשק כימי או חימום הגבול וזליגה של אירועים וירי לעבר שטחנו".

רוסיה חתמה על עסקת נשק לאספקת טילים רבי עוצמה לפני מספר שנים, ונמנעה מלציין אילו טילים הועברו לידי סוריה - אם בכלל. ישראל וארצות הברית הזהירו את רוסיה מפני אספקת הטילים, שתגביר את יכולת ההגנה האווירית של סוריה.

ישראל אף איימה לתקוף אם הטילים יסופקו לסוריה, מכיוון שהם יגבילו את יכולתה לפעול במרחב האווירי של סוריה. נשיא סוריה בשאר אסד הודיע לתחנת הטלויזיה הלבנונית אל-מנאר בשבוע שעבר כי רוסיה העבירה חלק מכלי הנשק עליהם סוכם, אך לא הבהיר האם מדובר גם בטילי ה-S-300.