רוסיה: "היה ניתן למנוע את הפיגוע בבוסטון"

דוברת הסנאט הרוסי טוענת כי מוסקבה העבירה לארה"ב מידע מודיעיני לגבי האחים טמרלן וג'וחר צ'רנייב, החשודים בביצוע הפיגוע במרתון בחודש אפריל, אך "המידע לא נלקח ברצינות". האם שיתוף פעולה מודיעני טוב יותר יכול היה למנוע את מותם של שלושה צופים ואת פציעתם של 264 בני אדם?

רוסיה העבירה מידע על איחו. ג'וחר צ'רנייב (רויטרס)

האם היה ניתן למנוע את הפיגוע במרתון בוסטון בחודש אפריל? רוסיה סבורה שכן: דוברת הסנאט הרוסי הודיעה כי "הצד הרוסי הזהיר את הצד האמריקאי לגבי האחים צ'רנייב, אך המידע לא נלקח ברצינות וזה מה שהוביל לטרגדיה הזו".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

ולנטינה מטביינקו, דוברת הסנאט, חזרה על עמדת בכירים ברוסיה, שלפיה הפיגוע שבו נהרגו שלושה בני אדם היה יכול להימנע - אם הגורמים בארה"ב היו פועלים על פי המידע המודיעיני שקיבלו מרוסיה. רוסיה העבירה בשנת 2011 מידע שלפיו האח הבכור, טמרלן צ'רנייב, תיכנן להצטרף לכוחות המורדים בצ'צניה ומסרה לארה"ב את הערכתה המודיעינית לגביו.

"העולם נאלץ להתמודד עם איומים גלובליים שכיחים וטרור בינלאומי, ושיתוף הפעולה בין שירותי המודיעין הופך למשמעותי במיוחד", הדגישה מטביינקו, שנבחרה השנה לאישה החזקה ביותר ברוסיה על ידי תחנת רדיו רוסית, ונחשבת למקורבת להנהגת המדינה.

האחים טמרלן וג'וחר צ'רנייב הואשמו באחריות לפיצוצים שאירעו ב-15 באפריל במרתון בבוסטון, במהלכם נהרגו שלושה בני אדם ו-264 נוספים נפצעו. טמרלן, האח הבכור, נהרג בחילופי אש עם השוטרים, וג'וחר נתפס לאחר מצור והועבר לבית חולים.