מאות עצורים בטורקיה, מפגין נהרג מפגיעת רכב בהפגנה באיסטנבול

כ-1,000 מפגינים צעדו בבירת טורקיה וקראו: "ארדואן רוצח". הם התעמתו עם המשטרה שחסמה דרכם והשתמשה בגז. צעיר בן 20 נדרס למוות ע"י מונית שנסעה אל תוך קבוצת מפגינים. גורם באופוזיציה סיפר כי מאות נעצרו במהלך העימותים

הרוג ראשון בקרב המפגינים הטורקיים. מהמט אייווליטס, צעיר כבן 20 נהרג כשמונית נכנסה לתוך המון של מפגינים על כביש מהיר באיסטנבול, במהלך הפגנה נגד הממשל. ארגון הרופאים במדינה אמר כי מדובר במקרה המוות הראשון הידוע בקרב המפגינים במהומות בימים האחרונים. על פי הדיווח, ארבעה בני אדם נוספים נפצעו ומצבם של אחד מהם מוגדר קשה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

לאחר מאז שעות הבוקר שרר שקט יחסי ברחבי טורקיה, התחדשו בצהריים המהומות, כשהמשטרה התנגשה עם מפגינים ברחובות הבירה אנקרה והשתמשה ברימוני גז לפיזור ההפגנה. שר הפנים הטורקי הכריז שהיום נעצרו 500 איש באנקרה. על פי הדיווחים, כ-1,000 מפגינים, רובם צעירים, התקדמו לכיוון הכיכר המרכזית של העיר, כיכר קיזלאי, תוך שהם קוראים: "ארדואן תתפטר". כוחות המשטרה הדפו אותם, תוך שימוש באמצעים לפיזור הפגנות ובהם רימוני גז.

מפגינים באנקרה, היום (רויטרס)
גורם באופוזיציה הטורקית טוען שמאות מפגינים מהבירה נעצרו ולא ניתן להם להיפגש עם עורכי דין. "יש עכשיו 1,500 אנשים במעצר, אני ראיתי תשעה אוטובוסים שמגיעים עם עצירים", אמר.

העיתון הורייט מדווח כי המפגינים צעקו: "לארדואן יש דם על הידיים", ו"ארדואן רוצח". איבני סיגה, שנפצעה בעימותים ופונתה לבית החולים אחרי שספגה מיכל גז מדמיע בראשה סיפרה: "הכוח שהמשטרה מפעילה הוא לא הגיוני, הם מכוונים לנו לראש".

היא הוסיפה לתאר את האלימות המשטרתית: "כשהם לקחו את העצירים, הם צופפו אותנו באוטובוסים כמו סרדינים. ניסיתי לבלום את האוטובוס והתייצבתי מולו, אבל הוא לא עצר ונאלצתי לברוח. בתוך האוטובוס היו עצירים רבים שאיבדו את ההכרה בגלל הפציעות והמכות שקיבלו מהשוטרים".

"מי שמדבר על אביב טורקי לא מכיר את טורקיה"

אחרי לילה סוער במיוחד ברחבי טורקיה, שבמהלכו התנגשו מפגינים עם כוחות הביטחון בשורה של ערים, התייחס מוקדם יותר ראש הממשלה ארדואן למחאה הנמשכת וקרא לעם הטורקי שלא להיגרר אחרי פרובוקציות. "אזרחי טורקיה לא צריכים להיגרר אחרי ההפגנות, שאותן מארגנים גורמים קיצונים", הדגיש ראש הממשלה.

ארדואן נשא דברים בשדה התעופה באיסנטבול לפני צאתו לביקור מדיני במרוקו. רבים בטורקיה מתחו ביקורת על החלטתו לצאת מהמדינה בזמן ההפגנות. לדבריו, "אנו נתגבר על זה". הוא הבהיר שלדעתו המהומות של הימים האחרונים בערים השונות אינן קשורות לפארק גזי, המקום שממנו התחילו ההפגנות, "ושם הייתה דווקא המחאה השלווה ביותר".

ראש הממשלה הטורקי התייחס בדבריו גם לתמיכה שמקבלים המפגינים מאזרחי טורקיה שמתגוררים ברחבי העולם: "אזרחי-חוץ לא צריכים להיות חלק מה'משחק' הזה". מי שמדבר על 'אביב טורקי' בכיסוי התקשורתי לא מכיר את טורקיה".

הפגנות אלימות בטורקיה - הסיקור המלא:

ארדואן: "אסור להיגרר אחרי פרובוקציות של גורמים קיצוניים"

ארדואן: "לי הם קוראים דיקטטור?"

מפגינה טורקית: מאסנו בשלטון הדיקטטורי של ארדואן"

האם זהו תורו של "האביב הטורקי"?

העימותים נמשכים: מפגינים יידו אבנים לעבר משרדו של ארדואן

נשיא טורקיה: "ההפגנות הגיעו לרמה מדאיגה"

מהומות בטורקיה: עשרות נפצעו