ארדואן: "אסור להיגרר אחרי פרובוקציות של גורמים קיצונים"

ראש הממשלה הטורקי קרא לרגיעה במהומות והבטיח: "אנחנו נתגבר על זה". הוא אמר כי אזרחי טורקיה לא צריכים להיות חלק מ"המשחק", והאשים גורמים קיצונים באחריות להתססת המפגינים

אחרי לילה סוער במיוחד ברחבי טורקיה, שבמהלכו התנגשו מפגינים עם כוחות הביטחון בשורה של ערים, התייחס ראש הממשלה ארדואן למחאה הנמשכת וקרא לעם הטורקי שלא להיגרר אחרי פרובוקציות. "אזרחי טורקיה לא צריכים להיגרר אחרי ההפגנות, שאותן מארגנים גורמים קיצונים", הדגיש ראש הממשלה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

ארדואן נשא דברים בשדה התעופה באיסנטבול לפני צאתו לביקור מדיני במרוקו. רבים בטורקיה מתחו ביקורת על החלטתו לצאת מהמדינה בזמן ההפגנות. לדבריו, "אנו נתגבר על זה". הוא הבהיר שלדעתו המהומות של הימים האחרונים בערים השונות אינן קשורות לפארק גזי, המקום שממנו התחילו ההפגנות, "ושם הייתה דווקא המחאה השלווה ביותר".

ראש הממשלה הטורקי התייחס בדבריו גם לתמיכה שמקבלים המפגינים מאזרחי טורקיה שמתגוררים ברחבי העולם: "אזרחי-חוץ לא צריכים להיות חלק מה'משחק' הזה".

"המודיעין הטורקי חוקר את קשרי-החוץ של האירועים", אמר ארדואן. "מי שמדבר על 'אביב טורקי' בכיסוי התקשורתי לא מכיר את טורקיה".

נשיא טורקיה עבדוללה גול אומר היום שההפגנות השקטות הן חלק מהדמוקרטיה. לדבריו, "המסר ההכרחי" מהמפגינים עבר לממשל. עם זאת הזהיר גול שקבוצות שאינן חוקיות, לא צריכות לקחת חלק בהפגנות.

יותר מ-200 הפגנות בלילה 

הבוקר, ביום הרביעי להפגנות, נשמר השקט בערים הגדולות, אחרי שעות של הפגנות גדולות ועימותים עם כוחות המשטרה במהלך הלילה. בסך הכל התקיימו הלילה יותר מ-200 הפגנות ב-67 ערים. בעיר המערבית איזמיר, השליכו מפגינים בקבוקי תבערה על משרדי מפלגת השלטון ושידורי הטלוויזיה הטורקית הראו את הבניין עולה באש. הכבאים השתלטו על הדליקה שפרצה שם, כך דווח.

המפגינים באיסטנבול תלשו במהלך הלילה תחנות אוטובוס, אבני מדרכה ושלטי רחוב ברחבי העיר, וגרפיטי מכסה את הקירות. דווקא בכיכר טקסים נשמר שקט יחסי, שם המפגינים לא התעמתו עם שוטרים ואף הקימו בבוקר "סיירת ניקיון" לפינוי הפסולת שהצטברה בכיכר.

מפגין על רקע האש באיסטנבול (רויטרס)

מפגינים זועמים מול לשכתו של ראש הממשלה ארדואן

הרחובות סביב משרדו של ארדואן בשכונת בשיקטש באיסטנבול עדיין סגורים. משעות הערב אמש ועד שעות הבוקר המוקדמות התפרעו שם אלפי מפגינים והמשטרה ירתה עליהם גז מדמיע והשתמשה בזרנוקי מים. באותה הפגנה, נהג אחד המוחים במחפרון לעבר השוטרים. הפצועים טופלו במסגד סמוך.

בבירה אנקרה פשטה המשטרה על מתחם קניות, שם מתכנסים המפגינים. כמה מאות נעצרו. בטורקיה מדווחים בסך הכל על כ-1,000 אלף פצועים מאז סוף השבוע באיסטנבול ועוד כ-700 באנקרה.

הפגנות אלימות בטורקיה - הסיקור המלא:

ארדואן: "לי הם קוראים דיקטטור?"

מפגינה טורקית: מאסנו בשלטון הדיקטטורי של ארדואן"

האם זהו תורו של "האביב הטורקי"?

העימותים נמשכים: מפגינים יידו אבנים לעבר משרדו של ארדואן

נשיא טורקיה: "ההפגנות הגיעו לרמה מדאיגה"

מהומות בטורקיה: עשרות נפצעו