אחרי לילה סוער: יום רביעי למהומות בטורקיה

בכיכר טקסים, מוקד המחאה בטורקיה, נשמר השקט מאז אתמול - אך ביתר השכונות באיסטנבול ובערים האחרות נרשמו מהומות עד שעות הבוקר המוקדמות. מפגינים בעיר איזמיר הציתו את מטה מפלגתו של ארדואן ומול משרדו השתמש אחד המפגינים בטרקטור נגד השוטרים

יום רביעי להפגנות: לילה של מהומות בטורקיה - עד שעות הבוקר המוקדמות. כעת נשמר השקט בערים הגדולות, אחרי שעות של הפגנות גדולות ועימותים עם כוחות המשטרה. בסך הכל התקיימו הלילה יותר מ-200 הפגנות ב-67 ערים. בחדשות 2 באינטרנט אנו מעבירים כעת שידור חי מכיכר טקסים באיסטנבול.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בעיר המערבית איזמיר, השליכו מפגינים בקבוקי תבערה על משרדי מפלגת השלטון ושידורי הטלוויזיה הטורקית הראו את הבניין עולה באש. הכבאים השתלטו על הדליקה שפרצה שם, כך דווח.

המפגינים באיסטנבול תלשו במהלך הלילה תחנות אוטובוס, אבני מדרכה ושלטי רחוב ברחבי העיר, וגרפיטי מכסה את הקירות. דווקא בכיכר טקסים נשמר שקט יחסי, שם המפגינים לא התעמתו עם שוטרים ואף הקימו בבוקר "סיירת ניקיון" לפינוי הפסולת שהצטברה בכיכר.

מפגינים זועמים מול לשכתו של ראש הממשלה ארדואן

הרחובות סביב משרדו של ארדואן בשכונת בשיקטש באיסטנבול עדיין סגורים. משעות הערב אמש ועד שעות הבוקר המוקדמות התפרעו שם אלפי מפגינים והמשטרה ירתה עליהם גז מדמיע והשתמשה בזרנוקי מים. באותה הפגנה, נהג אחד המוחים במחפרון לעבר השוטרים. הפצועים טופלו במסגד סמוך.

בבירה אנקרה פשטה המשטרה על מתחם קניות, שם מתכנסים המפגינים. כמה מאות נעצרו. בטורקיה מדווחים בסך הכל על כ-1,000 אלף פצועים מאז סוף השבוע באיסטנבול ועוד כ-700 באנקרה.

שר החוץ הטורקי: ההפגנות פוגעות במוניטין של טורקיה בעולם

שר החוץ של טורקיה אהמט דבוטאולו קרא אמש לסיום המחאות ואמר שהן פוגעות במוניטין של טורקיה באזור ובעולם. "המשך ההפגנות האלה לא יביא תוצאות, אלא רק לנזק בתדמית של ארצנו, שתחתיה חותרים באזור ובעולם", צייץ השר בטוויטר. הוא הוסיף שתגובת הרשויות למחאות הוצגה באופן חד-צדדי, מבלי להתייחס למה שהוא כינה המאמץ הממשלתי לקדם את חופש הביטוי בעשור האחרון. "זה לא הוגן", טען.

בשיחה עם תומכיו התייחס אתמול ראש הממשלה הטורקי ארדואן להפגנות נגדו ואמר כי מדובר בפרובוקציות. "למרבה הצער, אנחנו עדים באחרונה למתקפות ואירועים לא נחוצים", קבע. "אנחנו שוב רואים ניסיון ליצור מראות כאוטים כדי לאיים על הממשל, ולסלול את הדרך להתערבות שנוגדת את הדמוקרטיה".

ארדואן המשיך ותקף את המפגינים: "הם שוברים חלונות בחנויות - זו דמוקרטיה? הם אומרים שאני דיקטטור. אין לי מה לומר להם אם זה מה שהם אומרים על אדם שהקדיש את עצמו למען המדינה. זה אדם שאותו מכנים דיקטטור?". הוא תלה את האשם במשבר דווקא ברשתות החברתיות, וספציפית בטוויטר. "ישנה סכנה בשם טוויטר", אמר ארדואן. "הדוגמאות הטובות ביותר לשקרים נמצאות שם. בשבילי, מדיה חברתית היא הסכנה הגדולה ביותר לחברה".

הפגנות אלימות בטורקיה - הסיקור המלא:

ארדואן: "לי הם קוראים דיקטטור?"

מפגינה טורקית: מאסנו בשלטון הדיקטטורי של ארדואן"

האם זהו תורו של "האביב הטורקי"?

העימותים נמשכים: מפגינים יידו אבנים לעבר משרדו של ארדואן

נשיא טורקיה: "ההפגנות הגיעו לרמה מדאיגה"

מהומות בטורקיה: עשרות נפצעו