גם הלילה: ידויי אבנים והצתות בערי טורקיה - אלפים מול לשכתו של ארדואן

לפחות 3,000 בני אדם התאספו הלילה מול משרדו של רה"מ להפגנה סוערת. שוטרים וניידות לפיזור הפגנות עם זרנוקי מים התייצבו מול המפגינים. דיווחים: גז מדמיע נורה על מפגינים - כמה בני אדם נפצעו

כשהערב ירד על איסטנבול, אנקרה והערים הנוספות בטורקיה שחוו הפגנות, שבו המוחים נגד ממשלתו של רג'פ טאיפ ארדואן להפרות סדר ולמהומות. לראשונה היום, דווח הערב על פצועים ומעצרים בהפגנה מול משרדו של ארדואן, שם התקבצו בין 3,000 ל-5,000 בני אדם.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

שידורי סוכנויות הידיעות הראו צעירים, חלקם רעולי פנים, משליכים בקבוקים ואבנים ומולם ניידות משטרה מיוחדות לפיזור הפגנות, בהן רכב עם זרנוקי מים. המפגינים גם הבעירו חפצים בכיכר טקסים שבאיסטנבול. ברובע בשיקטש בעיר החלו סטודנטים להפגין מול משרדו של ראש הממשלה ארדואן.

כתבי "אל ג'זירה" דיווחו שבכיכר שהפכה למוקד ההפגנות, כבר אין רוב של "אזרחים פשוטים", אלא בעיקר פעילי מפלגות ופעילי שמאל. בכיכר קיזילאי באנקרה, דווח, יורים השוטרים גז מדמיע לעבר מפגינים.

שר החוץ של טורקיה אהמט דבוטאולו קרא הערב לסיום המחאות ואמר שהן פוגעות במוניטין של טורקיה באזור ובעולם. "המשך ההפגנות האלה לא יביא תוצאות, אלא רק לנזק בתדמית של ארצנו, שתחתיה חותרים באזור ובעולם", צייץ השר בטוויטר. הוא הוסיף שתגובת הרשויות למחאות הוצגה באופן חד-צדדי, מבלי להתייחס למה שהוא כינה המאמץ הממשלתי לקדם את חופש הביטוי בעשור האחרון. "זה לא הוגן", טען.

בשיחה עם תומכיו התייחס היום ראש הממשלה הטורקי ארדואן להפגנות נגדו ואמר כי מדובר בפרובוקציות. "למרבה הצער, אנחנו עדים באחרונה למתקפות ואירועים לא נחוצים", קבע. "אנחנו שוב רואים ניסיון ליצור מראות כאוטים כדי לאיים על הממשל, ולסלול את הדרך להתערבות שנוגדת את הדמוקרטיה".

ארדואן המשיך ותקף את המפגינים: "הם שוברים חלונות בחנויות - זו דמוקרטיה? הם אומרים שאני דיקטטור. אין לי מה לומר להם אם זה מה שהם אומרים על אדם שהקדיש את עצמו למען המדינה. זה אדם שאותו מכנים דיקטטור?". הוא תלה את האשם במשבר דווקא ברשתות החברתיות, וספציפית בטוויטר. "ישנה סכנה בשם טוויטר", אמר ארדואן. "הדוגמאות הטובות ביותר לשקרים נמצאות שם. בשבילי, מדיה חברתית היא הסכנה הגדולה ביותר לחברה".

"תגובה טבעית לאחר שנים של דיכוי הדמוקרטיה"

המחאה נגד ראש ממשלת טורקיה ארדואן החלה ביום שישי בהפגנה קטנה נגד עקירת עצים בפארק באיסטנבול, והפכה בתוך שעות להפגנת ענק נגד מדיניות הממשלה. בית המשפט אמנם הורה לעכב את ההחלטה על עקירת העצים, אך ההחלטה באה מאוחר מדי - הזעם נגד השלטון המוסלמי התפרץ.

הבוקר דיווח ארגון אמנסטי אינטרנשיונל כי שני מפגינים נהרגו בהפגנות האלימות. משרד הפנים הטורקי הודיע אתמול בערב כי יחקור את האלימות המשטרתית ואת השימוש בגז מדמיע, וכי במידת הצורך "יינקטו צעדים נגד אנשי משטרה שהשתמשו בכוח לא מידתי".

ההפגנות בכיכר טקסים, אתמול (AP)

אחת מהמפגינים הרבים היא דאמלה מאשיפראסטה, סטודנטית בת 24 המתגוררת באנקרה, שסיפרה בשיחה עם חדשות 2 באינטרנט על חסימת האינטרנט על ידי הממשלה, אלימות קשה כנגד המפגינים ומציאות עגומה עבור צעירים חילוניים בטורקיה של 2013. "העניינים רק מידרדרים", אמרה. "אלפי אנשים נלחמים במשך שלושה ימים עם המשטרה. ישנם הרבה הרוגים שהתקשורת הממסדית אינה מדווחת עליהם. באופן כללי התקשורת בטורקיה מושתקת לחלוטין על ידי הממשלה. כרגע יש לנו רק את הרשתות החברתיות שבאמצעותן אנחנו מתקשרים".

הפגנות אלימות בטורקיה - הסיקור המלא:

ארדואן: "לי הם קוראים דיקטטור?"

מפגינה טורקית: מאסנו בשלטון הדיקטטורי של ארדואן"

האם זהו תורו של "האביב הטורקי"?

העימותים נמשכים: מפגינים יידו אבנים לעבר משרדו של ארדואן

נשיא טורקיה: "ההפגנות הגיעו לרמה מדאיגה"

מהומות בטורקיה: עשרות נפצעו