בגלל רוסיה: נבלם גינוי לסוריה במועצת הביטחון של האו"ם

מוסקווה ממשיכה להתנגד ליוזמות המערב בנוגע למלחמת האזרחים בסוריה: בריטניה ביקשה למחות על הפגיעה בחיי אזרחים בעיירה קוסייר ולדרוש סיוע הומניטרי - אך רוסיה הטילה וטו. "הפתרון הוא דיפלומטיה אינטנסיבית - ולא גינוי", אמר הנציג הרוסי

לא הצליחו לגנות את אסד. מועצת הביטחון (AP)

רוסיה ממשיכה להתנגד לניסיונות המערב לגנות את אסד: הלילה הטילה מוסקווה וטו על החלטת גינוי לסוריה במועצת הביטחון של האו"ם, בעקבות המצור העקוב מדם של צבא סוריה וכוחות חיזבאללה על העיירה קוסייר שבמערב המדינה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בריטניה, נשיאת מועצת הביטחון, ניסחה הצהרה המביעה "דאגה עמוקה מהמצב בקוסייר, ובמיוחד מהשפעת הלחימה המתמשכת על חיי האזרחים", שקראה לכוחותיו של הנשיא הסורי בשאר אסד ולמורדים "לעשות כמיטב יכולתם למנוע קורבנות אזרחיים", והביעה דרישה מהממשלה הסורית "להגן על חיי האזרחים", על ידי מתן גישה מידית ומלאה לסיוע הומניטרי לאזרחים בעיר.

רוסיה התנגדה לאישור ההצהרה, מכיוון שלדברי נציג דיפלומטי רוסי אנונימי "לא יהיה זה חכם להתבטא בנושא, מכיוון שמועצת הביטחון לא הביעה דעתה כאשר קוסייר נכבשה בידי האופוזיציה". התנגדותה של סוריה יירטה את אישור ההחלטה, מכיוון שהחלטות במועצת הביטחון דורשות אישור פה אחד.

מזכ"ל האו"ם, באן קי מון, פרסם הצהרה בה קרא לכוחותיו של אסד ולמורדים לאפשר לאזרחים בקוסייר לעזוב את העיר, והודיע כי הוא רואה בשני הצדדים אחראים למותם של אזרחים. "עיני העולם נשואות אליהם, והם ייתפסו כאחראים למעשי הזוועה כלפי האוכלוסייה האזרחית", אמר מזכ"ל האו"ם.

ההתנגדות הרוסית מדגישה את המחלוקת בינה לבין מדינות המערב בנוגע למשבר בסוריה. נציגיה של רוסיה אמרו במועצת הביטחון כי דרך ההתמודדות הטובה ביותר היא דיפלומטיה אינטנסיבית, אך הדיווחים על מכירת נשק לסוריה ממשיכים. בכירים במוסקבה מאשימים בתגובה את מדינות המערב בחימוש ומימון המורדים. רוסיה וסין התנגדו מספר פעמים להטלת סנקציות בינלאומיות על אסד.

רוסיה: "נמכור לאסד מטוסי קרב"

על רקע הדיווחים הסותרים שלפיהם מערכת ההגנה מפני טילים S-300 הועברה או לא הועברה לסוריה, אמר בסוף השבוע מנכ"ל חברת "מיג" לייצור כלי טיס כי בכוונת רוסיה להעביר לסוריה מטוסים צבאיים חדישים - זאת במסגרת חוזה שנחתם בין המדינות.

על פי הדיווח, רוסיה התחייבה לספק לסוריה 10 מטוסי קרב מסוג מיג-29 ודנה על פרטי מכירתם למדינה עם משלחת של בכירים סורים שהגיעו למוסקווה.

ייתכן כי ההצהרה של מנכ"ל חברת הענק לייצור כלי טיס אינה מקרית ובאה על רקע הדיווחים ברוסיה כי מערכת ההגנה מפני טילים S-300 לא תועבר לסוריה לפני הסתיו הקרוב. בדיווח אחר אף נכתב כי רוסיה לא תעביר את המערכת המתקדמת למשטר אסד לפני הרבעון השני של 2014.