דיווח: שני הרוגים במהומות האלימות בטורקיה

ארגון אמנסטי העולמי מדווח על שני הרוגים במהומות. גם בשעות הלילה לא שרר שקט באזור פארק גזי שבלב כיכר טקסים באיסטנבול - מוקד המחאה שפרצה שלשום בטורקיה. אבנים יודו לעבר משרדו של ארדואן וצעירים הציתו שריפות באיסטנבול. "אם תאספו 100 אלף איש", איים אמש ראש הממשלה הטורקי, "אני יכול לאסוף מיליון"

ארגון אמנסטי אינטרנשיונל מדווח הבוקר על שני הרוגים ראשונים בהפגנות האלימות בטורקיה, שממשיכות זה היום השלישי ברציפות: גם בשעות הקטנות של הלילה המשיכו המפגינים להתעמת עם השוטרים. מאות הציתו שריפות ברובע טונאלי בבירה אנקרה, וצעירים השליכו אבנים בסמוך למשרדו של ראש הממשלה ארדואן באיסטנבול.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בכיכר טקסים, שהיוותה את מוקד המהומות ביומיים האחרונים, טרם התחדשו ההפגנות ובשעות הלילה הסיגו כוחות המשטרה את הרכבים המשוריינים מהכיכר. משרד הפנים הטורקי הודיע אתמול בערב כי יחקור את האלימות המשטרתית ואת השימוש בגז מדמיע, וכי במידת הצורך "יינקטו צעדים נגד אנשי משטרה שהשתמשו בכוח לא מידתי".

ראש הממשלה ארדואן הגיב על המהומות וקרא למפגינים להפסיק את מחאתם. "אם תאספו 100 אלף איש - אני יכול לאסוף מיליון", אמר. ארדואן הוסיף וציין כי לא ישנה את תכניותיו בעקבות ההפגנות, שנולדו בעקבות תכניות פיתוח באזור כיכר טקסים במרכז איסטנבול.

עימותים בכיכר טקסים אתמול (רויטרס)

המפגינים לארדואן: "התפטר"

"התכניות הן רק תירוץ להתפרעויות. בכל ארבע שנים יש בחירות בהן האומה בוחרת. מי שיש לו בעיה עם מדיניות הממשלה יכול להביע את דעתו במסגרת החוק והדמוקרטיה. המשטרה תמשיך להפגין נוכחות כי כיכר טקסים לא יכול להפוך לאזור שבו מתפרעים קיצונים". הנשיא עבדוללה גול הביע דאגה מהעימותים האלימים ואמר כי ההפגנות הגיעו ל"רמה מדאיגה".

המחאה החלה ביום שישי בהפגנה נגד עקירת עצים בפארק באיסטנבול, והפכה תוך שעות להפגנת ענק כנגד מדיניות הממשלה. בית המשפט הורה לעכב את ההחלטה לעקור את העצים, אך ההחלטה באה מאוחר מדי.

המפגינים השליכו הלילה אבנים על משרדו של (AP)

ארה"ב הביעה דאגה

אלפים גדשו את הרחובות סמוך לכיכר טקסים שמהווה את מרכז העיר המודרנית, על מנת למחות נגד ראש הממשלה ארדואן ומדיניותו. המפגינים אף הקימו מחסומים ויידו אבנים לעבר ניידות משטרה. הפרות סדר נרשמו גם באנקרה ובאיזמיר. המפגינים קראו לראש הממשלה להתפטר מתפקידו לאלתר.

מחאה זו באה לאחר הפגנה גדולה ב-1 במאי, אז הפגינו עשרות אלפים נגד מדיניות הממשלה, והתעמתו עם כוחות המשטרה באיסטנבול שבאו לשמור על הסדר. הביקורת לא איחרה לבוא. מחלקת המדינה האמריקנית הביעה אמש את דאגתה לנוכח עשרות הפצועים בהפגנות באיסטנבול, וגינתה את התמודדות הרשויות בטורקיה עם המפגינים.