למה חופשות המנהיגים זוכות לגינוי?

דווקא בכל מה שנוגע למנהיגים בעולם, חופשה נתפסת כדבר מגונה: ביקורת על יאיר לפיד שנוסע לסוף שבוע בפריז בדיוק כשהכנסת מצביעה על העלאת המע"מ, דיוויד קמרון מבריטניה נופש בספרד לאחר שחייל אנגלי נרצח ע"י טרוריסט, ואפילו אובמה נאלץ להסביר איך הוא מסוגל לעזוב את ניהול העולם החופשי ולנסוע לחופש

לצהובוני בריטניה לא היה קשה למצוא השבוע שעיר לעזאזל. הממלכה עוד לא התאוששה מרצח החייל הבריטי על ידי שני צעירים מוסלמים, אבל ראש הממשלה, דיוויד קמרון, לא חשב שהתקרית היא סיבה מספיק טובה לבטל את החופשה המתוכננת עם האישה והילדים בחופים הזהובים של איביזה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

ברחוב דאונינג שבלונדון, הבהירו שקמרון עוקב אחר העניינים מקרוב גם מהאי הספרדי בזמן שהוא נרגע בחופשתו. גם בארץ, הייתה לאופוזיציה עילה לחשוף שיניים ולחברי הפייסבוק סיבה לצחצח מקלדות: שר האוצר יאיר לפיד בחר להיעדר מהארץ דווקא בזמן הדיונים על העלאת המע"מ הדרמטית, ועוד לאן? לסוף שבוע ארוך בפריז, עם ליהיא, גבינות ויין.

אולי כדי למתן את הביקורת הציבורית, לפיד קבע על הדרך גם פגישת עבודה עם ראשי ארגון ה-OECD. בנוסף, השותף הבכיר בממשלת נתניהו שילם מכיסו על כיסא במחלקת התיירים במטוס. "כל מנהיג, שליח ציבור ומנהיג הוא גם בנאדם", אומר יו"ר הכנסת לשעבר, ח"כ ראובן ריבלין, "העבודה שלהם פעמים רבות שוחקת ביותר. מנוחתם היא גם לטובת הציבור. תתארו לכם מצב בו מנהיג ממש עייף ומקבל גם החלטות".

בארה"ב וברוסיה מממנים את חופשת המנהיגים

מה קורה בשאר העולם? המנהיגים הגדולים ביותר בעולם יודעים לעשות את ההפרדה בין תפקידם לחייהם האישיים. ארצות הברית, רוסיה ומדינות רבות נוספות, ממנות ומחזיקות עבור מנהיגיהן בית קיט פרטי. פוטין למשל נופש ברצותו בסוצ'י שלחופי הים השחור. אובמה, לעומתו, נופש בקמפ דייויד.

אורז את המזוודה הגרעינית. אובמה (אימג'בנק-gettyimages)
כשאתה נשיא ארצות הברית חופשה היא לא באמת חופשה, ולאייר פורס 1 מצטרפים בדרך כלל גם גדודי מאבטחים ועיתונאים, אבל תסמכו על אובמה שיידע לדגמן חופשה מהי. בין אם זה בהוואי או במרתה'ס ויניארד, מנהיג העולם החופשי ממשיך לקבל תדריכים במכנסיים קצרים וסנדלים, ופורש מיד אחר כך לתנוחת הבטן והגב - כשבין המזוודות - גם המזוודה הגרעינית.