משרד הפנים הטורקי: "נחקור את אלימות המשטרה והשימוש בגז"

המחאה בטורקיה לא נרגעת: לאחר שהמשטרה נסוגה ועשרות אלפי מפגינים "כבשו" את כיכר טקסים באיסטנבול, הודיע משרד הפנים כי יפתח בחקירה של האלימות שהופנתה נגד המפגינים והשימוש בגז מדמיע. "ינקטו צעדים נגד שוטרים שייקבע שהשתמשו בכוח מופרז", נכתב בהודעה שפרסם המשרד

ניסיון להרגיע את זעם המפגינים? משרד הפנים הטורקי הודיע הערב כי יפתח בחקירה של האלימות המשטרתית במהלך הפגנות המחאה באיסטנבול ושל השימוש בגז מדמיע לצורך פיזור המפגינים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

העיתון הטורקי הורייט מדווח כי במשרד הפנים אמרו שכל החומרים המצולמים שתיעדו את העימותים בין המפגינים לשוטרים בכיכר טקסים ייבחנו כדי לקבוע האם המשטרה חרגה מסמכותה החוקית. "ינקטו צעדים נגד אנשי משטרה שייקבע שהשתמשו בכוח לא מידתי", נכתב בהודעת המשרד.

שר הפנים מועמר גולר הכריז כבר אתמול שתיפתח חקירה שתבחן את טענות המפגינים לשימוש בכוח מופרז מצד השוטרים. ראש הממשלה ארדואן הודה מוקדם יותר כי נעשו טעויות בכל הנוגע לשימוש של כוחות המשטרה בגז מדמיע לפיזור המפגינים.

הרשויות מבטיחות: ינקטו צעדים נגד שוטרים (AP)

יותר ממאה מפגינים נפגעו בעימותים האלימים שפרצו ביומיים האחרונים ופונו לבתי החולים באיסטנבול כשהם סובלים מבעיות נשימה בעקבות הגז ששאפו. היום התפשטו הפגנות המחאה מחוץ לאיסטנבול, כשעשרות אלפי אזרחים טורקים מפגינים נגד מדיניות ממשלת ארדואן בשורה של ערים במדינה.

נשיא טורקיה: להפעיל שיקול דעת

לשכת הנשיא הטורקי עבדוללה גול פרסמה הערב הצהרה שבה אמר גול כי יש "להפעיל את השכל הישר". הוא קרא למשטרה לנהוג בפרופורציות: "כולנו צריכים להיות בוגרים כדי שההפגנות יירגעו".

זעם על ארדואן: "תתפטר" (רויטרס)

המחאה האלימה פרצה בעקבות התנגדות המפגינים לתוכניות הפיתוח של כיכר טקסים באיסטנבול, אך היום הבהיר ראש הממשלה רג'יפ טאיפ ארדואן כי הוא ימשיך לפעול לקידום התוכניות.

"המשטרה תמשיך להפגין נוכחות כי כיכר טקסים לא יכול להפוך לאזור שבו מתפרעים קיצונים", אמר ארדואן בנאום ששודר בטלוויזיה הטורקית. הוא הדגיש כי ממשלתו תנקוט באמצעים הנחוצים "כדי להבטיח את ביטחון האנשים ורכושם".