ארדואן על המחאה בטורקיה: "לא נשנה את התוכניות"

ההפגנות הגדולות נגד הממשלה הטורקית התחדשו הבוקר באיסטנבול, והמשטרה השתמשה בגז מדמיע ובתותח מים כדי לפזר מאות מפגינים שהתעמתו עם השוטרים. רה"מ הבהיר: "המפגינים צריכים להביע את דעתם במסגרת החוק והדמוקרטיה"

פיזור המפגינים, היום (רויטרס)

המחאה הגדולה בטורקיה נכנסה ליומה השני, ומאות אזרחים ניסו להגיע שוב לכיכר תקסים שבמרכז איסטנבול בכדי להשתתף בהפגנות האלימות שבמהלכן נפצעו אתמול מאות בני אדם. אלא שהמשטרה הטורקית ירתה גז מדמיע והשתמשה בתותח מים בכדי למנוע את קיום ההפגנה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

עד ראייה אמר לסוכנות הידיעות רויטרס כי מפגינים אנטי-ממשלתיים עם מסכות כירורגיות צעקו הבוקר מילים כמו "להתאחד נגד פשיזם" ו"תתפטר הממשלה", בזמן שניסו ללכת במורד הרחוב לעבר כיכר טקסים. למרות האמצעים שהופעלו לפיזור הפגנות, המפגינים ניסו פעם נוספת להגיע לכיכר, אלא שבשכונת בשיקטאש, לאחר שחצו את הגשר בדרכם למקום, חיכו להם השוטרים שהתעמתו עמם.

ראש הממשלה ארדואן הגיב למהומות ואמר כי הוא לא ישנה את תכניותיו בעקבות ההפגנות, שנולדו בעקבות תכניות פיתוח באזור כיכר טקסים במרכז איסטנבול. "התכניות הן רק תירוץ להתפרעויות. בכל ארבע שנים יש בחירות בהן האומה בוחרת", אמר בנאום טלוויזיוני. "מי שיש לו בעיה עם מדיניות הממשלה יכול להביע את דעתו במסגרת החוק והדמוקרטיה. אני מבקש מהמפגינים להפסיק מיד עם הפעולות האלה".

ההפגנה הראשונה בטורקיה, אתמול (רויטרס)

"הקיץ הזה הולך להיות קיץ של מחאה"

המחאה החלה אמש בהפגנה נגד עקירת עצים בפארק באיסטנבול, והפכה תוך שעות להפגנת ענק כנגד מדיניות הממשלה. בית המשפט הורה לעכב את ההחלטה לעקור את העצים, אך ההחלטה באה מאוחר מדי.

אלפים גדשו את הרחובות סמוך לכיכר טקסים שמהווה את מרכז העיר המודרנית, על מנת למחות נגד ראש הממשלה ארדואן ומדיניותו. המפגינים אף הקימו מחסומים ויידו אבנים לעבר ניידות משטרה. "אין לנו ממשלה, יש לנו את ארדואן", אמר חוקר מדע המדינה והמפגין קוריי קליסקן לסוכנות הידיעות רויטרס.

"הממשלה לא מקשיבה לנו, ולכן הקיץ הזה הולך להיות קיץ של מחאה" הוסיף. הפרות סדר נרשמו גם באנקרה ובאיזמיר. המפגינים קראו לראש הממשלה להתפטר מתפקידו לאלתר. "אנו מאמינים שהיציבות, הביטחון והשגשוג בטורקיה יבואו לידי ביטוי בצורה הטובה ביותר אם נתמוך בחופש הביטוי ובחופש ההתאגדות", אמרה ג'ניפר פסקי, דוברת מחלקת המדינה הטורקית.

מחאה זו באה לאחר הפגנה גדולה בראשון במאי, אז עשרות אלפים הפגינו נגד מדיניות הממשלה, והתעמתו עם כוחות המשטרה באיסטנבול שבאו לשמור על הסדר. הביקורת לא איחרה לבוא. מחלקת המדינה האמריקנית הביעה אמש את דאגתה לנוכח עשרות הפצועים בהפגנות באיסטנבול, וגינתה את התמודדות הרשויות בטורקיה עם המפגינים.