"בריטניה תחמש המורדים באוגוסט"

מספר ימים לאחר הסרת אמברגו הנשק של האיחוד האירופי על המורדים בסוריה, הודיע דיפלומט בריטי שמדינתו ככל הנראה תחמש את המורדים כבר בחודש אוגוסט. "מצפה שכבר עוד חודשיים שלושה, מעצמות המערב יחלו לשלוח נשק קל למורדים הסורים"

המורדים מחכים לתחמושת. ארכיון (רויטרס)

בריטניה תעביר נשק למורדים בסוריה עד חודש אוגוסט - כך אמר דיפלומט בריטי בכיר לעיתון ה-"פייננשל טיימס". על פי הדיווח, הנשק יועבר במידה והשיחות בין הצדדים בפסגת השלום שמתוכננת בז'נבה בהמשך החודש לא יניבו פירות משמעותיים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בעקבות לחץ כבד של בריטניה וצרפת על מדינות האיחוד האירופי, התבטל השבוע אמברגו הנשק על כוחות המורדים הסורים. בעקבות ביטולו, מתאפשר כעת העברת נשק ותחמושת למורדים הלוחמים באסד.

משרד החוץ הבריטי ממשיך וטוען כי אין החלטה לשלוח נשק למורדים. עם זאת, הדיפלומט הבכיר שהתראיין ל-"פייננשל טיימס" וביקש להישאר בעילום שם, אמר כי "בריטניה תהיה מוכנה כבר בקיץ הקרוב לשלוח נשק למורדים, במידה והשיחות ייכשלו".

"התזמון המדויק עוד לא סופי, ואין עדיין החלטה, אך ככל הנראה, אנו נשלח נשק כבר בחודש אוגוסט" אמר הדיפלומט הבכיר לעיתון. עוד הוסיף הבכיר הוא "מצפה שכבר בחודשיים או שלושה הקרובים, מעצמות המערב יתחילו להעביר נשק קל למורדים. המורדים צריכים הרבה נשק ותחמושת על מנת להמשיך ולהילחם באסד".

בכיר בריטי נוסף שהתראיין לעיתון סיפר כי ישנם הערכות חזקות לכך שבריטניה, צרפת ואפילו ארה"ב ישלחו נשק ותחמושת למורדים, וזאת על אף שארה"ב התנגדה עד כה לחימוש המורדים.

המורדים: "לא נשתתף בשיחות - בגלל חיזבאללה"

גם המורדים אומרים כי הם מצפים למשלוחי נשק ותחמושת מבריטניה כבר בחודש אוגוסט. בכירים באופוזיציה הסורית אף טוענים כי בריטניה הבטיחה שתעביר להם נשק, במידה ויסכימו להשתתף בשיחות השלום בז'נבה.

פסגת השלום בז'נבה תוכננה על ידי ארה"ב ורוסיה על מנת לשים סוף למלחמת האזרחים בסוריה. עם זאת, אין לפסגה תאריך עדיין, ואף לא ברור מי ישתתף בה. במשטר אסד אומרים כי הם מוכנים להצטרף לשיחות, אך המורדים טוענים בתגובה כי לא ישתתפו, וזאת בגלל מעורבות חיזבאללה ואירן בלחימה נגדם.

"הציפיות הם שהמורדים ישתתפו בפסגת השלום. הם זקוקים לעזרתנו. כרגע, רק ערב הסעודית וקטאר מספקות למורדים נשק ותחמושת, אך לפי טענות המורדים, מדובר במשלוחים לא סדירים, עם כמויות מועטות", סיפר הדיפלומט הבריטי לעיתון.