מהומות בטורקיה: עשרות מפגינים נפצעו

אלפי מפגינים גדשו את הערים המרכזיות בטורקיה כמחאה על מדיניות ממשלת ארדואן. המחאה, שהחלה כמחאה למען הסביבה, הפכה במהרה להפגנה נגד ראש הממשלה ארדואן. המשטרה ירתה גז מדמיע אל עבר המפגינים, ועשרות מהם נפצעו בעימותים. ארה"ב גינתה את הפגיעה במפגינים, והביעה דאגה לנוכח אופי ההתמודדות של הרשויות עם המוחים

ההפגנה בטורקיה, אמש (רויטרס)

המשטרה בטורקיה ירתה גז מדמיע והשתמשה בתותחי מים כנגד מפגינים באיסטנבול ובאנקרה. עשרות מפגינים נפצעו בניסיונות המשטרה להשתלט על המפגינים, במה שנראה כאחת ההפגנות הגדולות ביותר במדינה בשנים האחרונות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

המחאה החלה בהפגנה כנגד עקירת עצים בפארק באיסטנבול, והפכה תוך שעות להפגנת ענק כנגד מדיניות הממשלה. בית המשפט הורה לעכב את ההחלטה לעקור את העצים, אך ההחלטה באה מאוחר מדי.

אלפים גדשו את הרחובות סמוך לכיכר "תקסים" שבמרכז איסטנבול, על מנת למחות נגד ראש הממשלה ארדואן ומדיניותו. המפגינים אף הקימו מחסומים ויידו אבנים לעבר ניידות משטרה.
"אין לנו ממשלה, יש לנו את ארדואן", אמר חוקר מדע המדינה והמפגין קוריי קליסקן לסוכנות הידיעות רויטרס.

"הממשלה לא מקשיבה לנו, ולכן הקיץ הזה הולך להיות קיץ של מחאה" הוסיף. הפרות סדר נרשמו גם באנקרה ובאיזמיר. המפגינים קראו לראש הממשלה להתפטר מתפקידו לאלתר. "אנו מאמינים שהיציבות, הביטחון והשגשוג בטורקיה יבואו לידי ביטוי בצורה הטובה ביותר אם נתמוך בחופש הביטוי ובחופש ההתאגדות", אמרה ג'ניפר פסקי, דוברת מחלקת המדינה הטורקית.

מחאה זו באה לאחר הפגנה גדולה בראשון במאי, אז עשרות אלפים הפגינו נגד מדיניות הממשלה, והתעמתו עם כוחות המשטרה באיסטנבול שבאו לשמור על הסדר. הביקורת לא איחרה לבוא. מחלקת המדינה האמריקנית הביעה אמש את דאגתה לנוכח עשרות הפצועים בהפגנות באיסטנבול, וגינתה את התמודדות הרשויות בטורקיה עם המפגינים.