ארה"ב: "עסקת הנשק בין סוריה ורוסיה – סכנה לישראל"

מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי התייחס לדיווחים על עסקאות החימוש בין רוסיה וסוריה, הכוללות בנוסף לטילים מתקדמים גם מטוסי קרב, ואומר כי הדבר מסכן את ביטחון ישראל. בנוסף התייחס קרי לאיום האירני על ישראל ואמר: "בכל חודש שעובר, הסכנה גדלה"

על רקע הדיווחים לפיהם בכוונת רוסיה להעביר למשטרו של אסד בסוריה מטוסים צבאיים חדישים, ארצות הברית מצהירה כי עסקאות הנשק בין מוסקווה לדמשק, הכוללות גם את טילי ה-S-300, מסכנות את ביטחונה של מדינת ישראל.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בתום פגישה עם שר החוץ הגרמני גידו וסטרוולה, אמר קרי כי "כוונת רוסיה לשלוח לאסד מערכות טילים מתקדמות להגנה אווירית, מעמידה בסכנה את ישראל". שר החוץ הגרמני הוסיף ואמר כי שליחת טילים ה-S-300 לאסד היא "החלטה שגויה".

בהמשך דבריו טען קרי כי הנשק הנשלח לדמשק מרוסיה עלול לפגוע במאמצים להביא לסיום מלחמת האזרחים במדינה בעזרת שיחות שלום. ארצות הברית ורוסיה מנסות ליזום ועידת שלום בחודש הבא, בה ידונו נציגי הממשל הסורי עם נציגי האופוזיציה על מנת לשים קץ לשפיכות הדמים.

"כל חודש שעובר הסכנה מכיוון אירן גדלה"

מזכיר המדינה האמריקני התייחס גם לאיום על ישראל מצד אירן, ואמר כי הוא לא צופה שהבחירות הקרובות ברפובליקה האסלאמית יביאו לשינוי באזור. "אין לי ציפיות גבוהות שנשיא חדש שינה את המדיניות בנוגע לתכנית הגרעין, וכל חודש שעובר הסכנה גדלה", אמר והוסיף: "בלתי מתקבל על הדעת שלאירן יהיה נשק גרעיני. שהסבלנות הבינלאומית כלפיי טהרן הולכת ופוקעת".

"הסכנה הולכת וגדלה, קרי (AP)

מוקדם יותר היום דווח כי מנכ"ל חברת "מיג" הרוסית, המתמחה בייצור כלי טיס, אמר כי בכוונת מוסקבה להעביר למשטר בדמשק מטוסים צבאיים חדישים, במסגרת חוזה שנחתם בין המדינות. על פי הדיווח רוסיה התחייבה לספק לסוריה 10 מטוסי קרב מסוג מיג-29 ודנה על פרטי מכירתם למדינה עם משלחת של בכירים סורים שהגיעו למוסקבה.

"טילים רוסיים מתקדמים לסוריה"

ייתכן כי ההצהרה של מנכ"ל חברת הענק לייצור כלי טיס אינה מקרית, ובאה על רקע הדיווחים ברוסיה כי מערכת ההגנה מפני טילים S-300 לא תועבר לסוריה לפני הסתיו הקרוב. בדיווח אחר אף נכתב כי רוסיה לא תעביר את המערכת המתקדמת למשטר אסד לפני הרבעון השני של 2014.

המקורות הרוסיים סותרים את הצהרות הנשיא הסורי אסד מאמש לפיהן חלקים ממערכת הטילים המדוברת כבר הגיעו לידיו, אך ייתכן כי הדיווח החדש אודות עסקת מכירת המטוסים נועד לשדר מסר לאסד לפיו רוסיה תמשיך בעסקאות נשק עם סוריה.