ועידת ידידי סוריה: "דיאלוג לאומי - הפתרון האפשרי היחיד למשבר"

שר החוץ האירני עלי אכבר סלאחי חתם היום את ועידת "ידידי סוריה" שהתכנסה אתמול בטהרן, בהשתתפות 40 משלחות, בהצהרה הקוראת לפתוח בדיאלוג לאומי לפתרון המשבר במדינה. הצהרת הסיום גינתה בתוקף התערבות חיצונית בסוריה והביע תמיכה ביוזמת השלום בז'נבה

אסד ואחמדינג'אד. ארכיון (רויטרס)

שבועות ספורים לפני כינוס ועידת שלום בז'נבה למציאת פתרון למשבר בסוריה, בחסות ארצות הברית ורוסיה, חתמה היום אירן את כנס "ידידי סוריה" שנפתח אתמול, בהשתתפות 40 מדינות - רובן מאפריקה ומאמריקה הלטינית.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

את ההצהרה המסכמת של הכינוס קרא בפני הנוכחים שר החוץ האירני עלי אכבר סלאחי, שהדגיש כי דיאלוג לאומי הוא הדרך היחידה לפתרון העימות המתמשך בסוריה - כך דיווחה סוכנות הידיעות הסורית הרשמית. סלאחי הביע תמיכה במאמצים הבינלאומיים להסדרת המשבר, ובראשם את ועידת השלום בז'נבה.

המדינות המשתתפות הביעו התנגדות מוחלטת לכל התערבות זרה בסוריה, וגינו בחריפות את מה שכינו "תוקפנות זרה הפוגעת בריבונות הסורית". שר החוץ האירני הפנה אצבע מאשימה כלפי ארגוני טרור במדינה, שלטענתו "מבצעים טבח באזרחים סורים".

סלאחי הדגיש כי המשלחות שלקחו חלק בכנס, שנפתח אתמול בטהרן ונחתם היום, קוראות להסיר את הסנקציות הכלכליות על סוריה וגינו את הסיוע הכלכלי והצבאי, שמקבלים לדבריהם המורדים, בטענה כי מדובר בסתירה של החוק הבינלאומי ובמהלך שמרחיק את האפשרות של פתרון פוליטי.

בתוך כך מדווחת היום סוכנות הידיעות רויטרס כי גורמים בארה"ב, רוסיה ובאו"ם ייפגשו בז'נבה בשבוע הבא, וידונו בדרכים להביא את כל הגורמים הנלחמים בסוריה לוועידת השלום המתוכננת. "ההכנות לקראת הוועידה הבינלאומית יידונו בפגישה המקדימה", ציטטה סוכנות הידיעות הרוסית אינטרפקס שר רוסי שביקש להישאר בעילום שם.