מקיין: "בטוח להעביר נשק למורדים בסוריה"

הסנאטור האמריקני ג'ון מקיין, שנפגש לפני ימים ספורים עם נציגי המורדים, קרא לחימוש המורדים: "הם אינם מבינים מדוע איננו עוזרים להם". כמו כן הבהיר מקיין כי אינו קורא למעורבות צבאית ישירה: "איש לא מעוניין במגפיים אמריקניים על אדמת סוריה"

הסנאטור האמריקני ג'ון מקיין הצהיר כי ארצו יכולה לחמש את המורדים הסורים "מבלי לחשוש שהנשק ייפול לידיים לא נכונות". מקיין הוסיף: "אנו יכולים לזהות מיהם האנשים הללו. אנו יכולים לסייע לאנשים הנכונים".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

דברי מקיין, בראיון לרשת CNN, מגיעים בעקבות פגישתו עם נציגי המורדים הסורים לפני יומיים. מקיין נפגש בביקורו בסוריה עם גנרל סאלם אידריס, מנהיג המועצה הצבאית העליונה של צבא סוריה החופשית. מקיין אמר לאחר הפגישה כי "המורדים מודאגים מהגידול הדרמטי במספר לוחמי החיזבאללה, בכוחות אירניים ובפעילות המוגברת של בשאר אסד".

מקיין בביקורו בסוריה (אינסטגראם)

דעת הקהל בארה"ב מתנגדת בחריפות למעורבות צבאית בסוריה, אך מקיין אמר כי איש לא מעוניין ב"מגפיים אמריקניים על אדמת סוריה", גם לא המורדים עימם נפגש. עם זאת, אמר מקיין, המורדים הביעו בבירור את רצונם לנשק אמריקני: "הם אינם מבינים מדוע איננו עוזרים להם"

"הקיצונים - נתח קטן"

מקיין, שהיה מועמד לנשיאות ארה"ב מטעם הרפובליקנים בשנת 2008, תומך בסיוע למורדים הסורים הנאבקים בשלטונו של אסד. מקיין מתח בעבר ביקורת חריפה על הימנעותו של אובמה ממעורבות עמוקה בסכסוך, אשר גבה את חייהם של יותר מ-80,00 בני אדם.

בשבועות האחרונים נשמעו קולות מודאגים בארה"ב מהכוונה להעביר נשק למורדים, מתוך החשש שהנשק יפגע בסופו של דבר בארה"ב או בבנות בריתה, כגון ישראל.

מקיין אמר בתגובה לחשדות אלו כי "הקיצונים זורמים כל הזמן, אבל הם לא מהווים נתח גדול" מכלל כוחות המורדים. כדוגמה לכך ציין מקיין את חזית "אל-נוסרה" האיסלאמיסטית, אשר זוהתה כמשתפת פעולה עם אל קאעידה בעירק. לדברי מקיין, לוחמי אל נוסרה מהווים רק 7,000 מתוך 100,00 המורדים שנלחמים במשטרו של אסד.

ממשלו של אובמה אמר כי כל האפשרויות מונחות על השולחן. ארה"ב שלחה בתקופה האחרונה אוכל וציוד רפואי למתנגדיו של אסד. מזכיר המדינה ג'ון קרי ושר החוץ הרוסי סרגיי לברוב ממשיכים במאמצים לארגן ועידת שלום בינ"ל לפתרון הסכסוך בסוריה.