בצל המחאה: חתונה גאה ראשונה בצרפת

מאות חוגגים צוהלים ליוו את בני הזוג וינסנט וברונו, זוג הגברים הראשון שנישא הערב כחוק בצרפת. שוטרים מקומיים הגיעו לאבטח את האירוע הנפיץ, שעבר ללא הפרעות. "הצעד הבא, חוק לאימוץ ילדים", אמר החתן הנרגש

היסטוריה בצרפת: לראשונה מאז עבר חוק הנישואים החד-מיניים נישאו הערב שני גברים כחוק במדינה. וינסנט אובין וברונו בוילו החליפו נדרים בטקס ססגוני שנערך בבניין העירייה במונפלייה. ראש העיר, קרובי משפחה ומאות מחבריהם ליוו אותם בזמן שעשרות שוטרים עמדו דרוכים מחוץ למקום כדי להבטיח שהטקס יעבור ללא הפרעות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

שני הגברים, בני זוג שהכירו לפני שש שנים לראשונה בפורום אינטרנט שעסק במוזיקה, התחבקו בתום הטקס בעוד 500 האורחים צוהלים ומברכים אותם. הם הצטרפו בקול רם לשיר שהתנגן ברקע "אהבה ונישואים" של פרנק סינטרה, הזכור גם כשיר הנושא לסדרה האמריקנית "נישואים פלוס".

הזוג המאושר, הערב (רויטרס)
"זה עונג צרוף בשבילי להכריז עליכם כזוג נשוי על פי חוק", אמרה ראש עיריית מונפלייה, הלן מנדרוקס בשעה שהזוג, שהתלבש בחליפות שחורות זהות, התנשק וחתם על רישום הנישואים הרשמי - כפי שנהוג בצרפת.

"זהו רגע היסטורי אישי עבורכם, וגם עבור המדינה שלנו", הוסיפה נציגת הציבור הבכירה. "אנחנו בונים יחד את החברה הצרפתית של המחר". בין המאות שהגיעו לברך היו אזרחים התומכים בזכויות אדם, וגם כמה מחברי הקהילה, חלקם בלבוש דראג ססגוני כנזירות.

הטקס סימן באופן סימבולי את סופם של חודשים ארוכים של דיון ציבורי, לעיתים קולני ואלים שהתרחש במדינה בחודשים האחרונים. מאז חתם נשיא צרפת פרנסואה הולנד על החוק המתיר לבני זוג מאותו מין להינשא.

הפגנות נגד נישואים חד-מיניים, ארכיון (רויטרס)
"אהבו אחד את השני, אהבו אותנו, בגלל שזה חשוב", אמר החתן הנרגש להמון שהתאסף במחוץ לבניין העירייה לחגוג את היום ההיסטורי עם בני הזוג. הוא הוסיף שהצעד הבא עבור השניים והקהילה הגאה כולה בצרפת, הוא לאפשר לזוג גאה לאמץ ילדים.

למרות ההישג ההיסטורי ברחבי העולם עדיין נאבקים חברי הקהילה הלהט"ב על זכויותיהם. ב-78 מדינות הומוסקסואליות היא מחוץ לחוק, ב-7 מהן העונש על כך הוא מוות. שר החוץ הצרפתי הבטיח לפעול נגד מכת ההומופוביה שפשטה גם במדינתו שלו. "נחמיר את העונשים על ההתנהגות הזאת", הבטיח.