חבר פרלמנט בהונגריה: "מחנה אושוויץ חוטא להיסטוריה"

הפרלמנט ההונגרי דן בתכנית חינוכית לשליחת תלמידי המדינה לביקור במחנה ההשמדה אושוויץ שבפולין. בתגובה תקף חבר מפלגת הימין הקיצוני את ההצעה וטען כי המחנה "לא מציג את העובדות האמיתיות"

פעיל מפלגת הימין בהונגריה (רויטרס)

 

בעוד האנטישמיות באירופה מרימה פעם נוספת את ראשה המכוער, נראה שבהונגריה התופעה תופסת תאוצה יותר מבכל מקום אחר. במרכז הסערה כעת תכנית שגובשה לאחרונה לביקור חינוכי של תלמידים הונגרים במחנה ההשמדה אושוויץ. "המקום לא מציג את העובדות האמיתיות", טען בתוקף גאודי נאג'י, חבר בתנועת הימין הקיצוני במדינה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

במהלך דיון סוער שהתקיים בפרלמנט, פקפק נציג הימין בעובדות ההיסטוריות אודות המחנה הנאצי וטען כי המקום חוטא לאמת. "תלמידי בית הספר בהונגריה לא מוכרחים לשלם מחיר כה כבד, לנסוע לפולין ולראות את חוסר הדיוק ההיסטורי שבמקום", אמר.

מפלגת הימין "ג'וביק", ממשיכה להתעצם - כעת היא כבר השלישית בגודלה בהונגריה. בבחירות האחרונות שנערכו בשנת 2010 היא זכתה ב-17% מהקולות. את התומכים הרבים היא גייסה בזכות הפגנת דעות קיצוניות ומעוררות מחלוקת נגד יהודים, צוענים וגם נגד האיחוד האירופי.

התגובות להערת חבר הפרלמנט הגזען לא איחרו לבוא. חברי הקהילה היהודית ותנועות שמאל מקומיות הבהירו כי "לאף אחד אין זכות להטיל ספק בקיומה של השואה, בסבל הרב ובמותם של מיליונים".

מנהיג מפלגת הימין: "ליהודי הונגריה נאמנות כפולה"

במהלך החודש האחרון יזמה תנועת "ג'וביק" הפגנות ענק נגד כינוס הקונגרס היהודי בבודפשט. מנהיג המפלגה הלהיב את ההמון המשולהב כשתקף מילולית את יהודי המדינה בשל תמיכתם בישראל. "הונגריה הפכה לנתינה של הציונים", אמר.

בעבר טען מנהיג המפלגה שהיהודים בהונגריה מהווים איום בטחוני מפני שנאמנותם למדינה שנויה במחלוקת. במלחמת העולם השנייה נרצחו 500-600 אלף יהודים ואיתם גם מאות אלפים מבני קהילת שבט הצוענים - "רומא". ההתבטאות של ראשי מפלגת "ג'וביק" מזכירה שהדעות שבשמם נרצחו אותם אנשים, עדיין לא חלפו מהעולם.