כמה שווה מקום בגן עדן?

חוזר בשאלה מארה"ב החליט לא להסתכל על ימיו בישיבה כתקופה מבוזבזת. הוא הסיק שכל המצוות שעשה הקנו לו מקום בגן העדן – והוא מכר את מקומו באי-ביי. "אל תהיו יהודים קמצנים. תזכרו שתזכו בחיי נצח". אחרי שההצעות עלו ליותר מ-100 אלף דולר, הנהלת האתר הסירה את המכירה בטיעון: "גן העדן אינו מוצר מוחשי"

בתפילה או בדולרים? יהודים בכותל (חדשות 2)

כמה שווה בשביל יהודי מאמין המקום בעולם הבא? כנראה שלא מעט. ארי מנדל, צעיר יהודי אמריקני, החליט למכור באתר המכירות המקוון אי-ביי את מקומו בעולם הבא. הוא גדל בישיבה חרדית, לכן הוא בטוח שמקומו שם מובטח. המחיר ההתחלתי עמד על 99 סנט, אבל גן העדן ככל הנראה מבוקש מאי פעם - כי המחיר כבר הגיע ל-100,000 דולר, עד שאי ביי עצרה את המכירה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"אני סטיתי מהדרך, ועשיתי כמות לא קטנה של עבירות", פותח מנדל את תיאור "המוצר" באי-ביי, כשאת המלים דרך ועבירות הוא כותב בעברית. "אבל גם לא מעט מצוות עשיתי במהלך החיים. הייתי תלמיד טוב כל הישיבה, לא הפרתי אף הלכה, ושמרתי על כל המנהגים, עד שנות ה-20 המוקדמות שלי", כתב.

"גם עכשיו שאני אתיאיסט, אני לא עושה שום עבודה זרה. שירתתי בצבא, הסברתי על הלכות יהודיות לגויים והצלתי חיים אחרי רעידת האדמה בהאיטי. אמנם הם לא יהודים, אבל זה בטוח שווה משהו". כאן מפרסם מנדל את מה שהוא מעוניין למכור: "לכן, אני חושב שהחלק שלי בעולם הבא בהחלט שווה פרוטה. אל תהיו יהודים קמצנים, תזכרו, אתם תציעו מחיר לחיי נצח בגן העדן".

"רציתי לתת את מקומי למי שזה חשוב לו"

"הקונה יקבל חוזה חתום שמבטיח את זמני בגן העדן וגם הבטחה שאני לא אהיה בעל עבירה גדול יותר ממה שאני עכשיו, ואם אחזור בתשובה אשלם מחיר הוגן בעבור השווי של חלקי בעולם הבא". כך מציע מנדל את מרכולתו - והעולם שלף את הארנק. ההצעה שהתחילה ב-99 סנט כבר עלתה ל-100 אלף דולר, רק שעות אחרי שההצעה עלתה לאתר.

"גדלתי בקהילה חרדית גדולה מצפון לניו יורק", סיפר המוכר, ארי מנדל, בשיחה עם חדשות 2 באינטרנט. "התגייסתי לצבא וחזרתי בשאלה לפני שמונה שנים. חשבתי על הרעיון למכור את מקומי בעולם הבא מזה תקופה, והשבוע החלטתי לעשות את זה".

"גן העדן אינו עצם מוחשי"

מנדל, שכעת לומד ב-NYU, אומר שאין לעולם הבא כל משמעות מבחינתו, ולכן הוא רוצה לתת את זה למישהו שאכפת לו מזה. "לא ידעתי שזה יגיע לכזה סכום. ממש לא חשבתי. גם המאמין הגדול ביותר לא משלם כזה סכום בקלות, אני רק מקווה שהכסף באמת יגיע".

הכסף, לצערו, כבר לא יגיע. זמן קצר לאחר מכן הנהלת האתר הורידה את המודעה בטיעון בזו הלשון: "העולם הבא הוא אינו עצם מוחשי, ולכן לא ניתן למכור אותו". על זה מנדל אמר "כנראה שזו הוכחה שהעולם הבא מזויף, או שאי-ביי היא מאפיה של אתאיסטים". את המקום שלו בגן עדן הוא יאלץ ככל הנראה לשמור לעצמו.