צפו: המנוע בוער בדרך לנחיתה

תארו לכם שאתם טסים, בחברה בטוחה ובמטוס חדש – ולפתע אתם שומעים רעש עז מהמנוע, וצינורות הסילון נגלים אליכם. ועכשיו תארו ששתי דקות לאחר מכן אתם שומעים רעש גם מהמנוע השני שמתוכו יוצאות להבות של אש. צפו: זה בדיוק מה שעבר על נוסעי טיסה 762 של בריטיש אירוויז מלונדון לאוסלו

מטוס בריטיש אירוויז, ארכיון (יוחאי מוסי)

תאונה חריגה אתמול בשמי בריטניה: מטוס של חברת התעופה "בריטיש אירוויז" סבל מתקלות בשני המנועים בדרכו מלונדון לאוסלו, והוא שב על עקבותיו ונחת בשלום. אחד הנוסעים תיעד את המראה מתא הנוסעים, כשהוא צילם את המנוע החשוף בדרך לנחיתה בנמל התעופה הית'רו, ועובר אורח צילם את המטוס עם המנוע הבוער בדרך לנמל התעופה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

המטוס, מדגם אירבאס A319, המריא כרגיל מנמל התעופה הית'רו בלונדון לאוסלו שבנורווגיה. על סיפונו היו 75 נוסעים וחמישה אנשי צוות. זמן קצר לאחר ההמראה נשמע רעש חזק מכיוון המנוע השמאלי של המטוס, והנוסעים יידעו את הדיילת שמכסה המנוע איננו - ולעיניהם נחשף המראה של מנוע סילון מבפנים, לא מראה מרגיע במיוחד בגובה שני קילומטר מעל לונדון.

 

 

הטייס הכריז על מצב חירום וביקש מהפיקוח לחזור ולנחות בהית'רו. מיד כשהוא התחיל לסובב את המטוס - נשמע רעש חזק גם מהמנוע הימני של המטוס, ושני מכסי המנוע של המנוע הימני נעלמו גם הם. בניגוד למנוע השמאלי, מהמנוע הימני השתרך שובל עשן וחלק מהנוסעים דיווחו שהם ראו אש יוצאת מהמנוע.

 

 

תקלה בשני מנועים במקביל היא נדירה מאוד

26 דקות לאחר ההמראה הטייס נחת בשלום בחזרה בנמל התעופה ואיש מהנוסעים לא נפגע. הטייס עצר את המטוס, והנוסעים התפנו דרך יציאות החירום בזמן שכיבוי אש השתלטו על השריפה במנוע הימני, כך לפי אתר התעופה Aviation Herald. שני המסלולים בנמל התעופה נסגרו בעקבות נחיתת החירום, מה שגרם לשיבושים קשים בנמל התעופה - העמוס ביותר באירופה, המתפקד עם שני מסלולים בלבד.

הרשות הבריטית לחקר הבטיחות בתעופה פתחה בחקירת האירוע. תקלה שכזו היא נדירה מאוד - מטוסים סובלים מעת לעת מתקלה במנוע, אך תקלה בשני המנועים במקביל, במטוס דו מנועי, היא נדירה מאוד. אחת ההערכות היא שהמטוס עבר בנתיב נדידה של ציפורים, שנשאבו לשני המנועים - אותה סיבה שהפילה מהשמים מטוס בארה"ב בנחיתה שמכונה "הנס על ההדסון".

עוד אתמול בבריטניה, מטוס 777 של חברת התעופה הפקיסטנית PIA לווה על ידי מטוסי קרב והוכרח לנחות בנמל התעופה סטנסטנד, בדרכו מלהור שבפקיסטן למנצ'סטר, לאחר ששני נוסעים הפריעו לביטחון הטיסה, ועל פי הדיווח ניסו להיכנס לתא הטייס. הם נעצרו עם הנחיתה, ולאחר מכן המטוס המשיך בדרכו.