הנשיאה התחרטה: התובע ניסמן נרצח

החוקרים בארגנטינה ממשיכים לנסות לפתור את תעלומת מותו הפתאומי של אלברטו ניסמן, התובע המיוחד בפרשת הפיגוע בבואנוס איירס. הנשיאה נסוגה מעמדתה הראשונית וקבעה כי אישים המתנגדים לה גרמו למות התובע: "הם השתמשו בו בזמן שהוא היה בחיים, ואז הם היו צריכים אותו מת"

אלברטו ניסמן (רויטרס)

חקירת מות התובע שינתה את דעת הנשיאה: קריסטינה קירשנר, נשיאת ארגנטינה, הודתה היום (חמישי) כי בניגוד לדיווח הראשוני התובע אלברטו ניסמן לא התאבד. הודעתה של הנשיאה נובעת מממצאי החקירה, לפיהם אדם אחר פרץ לדירתו של ניסמן - שעות לפני שהיה אמור להעיד נגד קירשנר - וגרם למותו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

ניסמן, שחקר את הפיגוע במרכז היהודי בבואנוס איירס ב-1994 בו נהרגו 85 בני אדם, נמצא בתחילת השבוע ירוי וללא רוח חיים בדירתו. לצד גופתו נמצא אקדח בקליבר 22 מילימטרים, ובתחילה טענו הרשויות בארגנטינה כי ניסמן התאבד - למרות שלא נמצאו סימני ירי על ידיו. בקהילה היהודית מחו נגד הטענה, ואלפים הפגינו נגד הנשיאה ודרשו חקירה גלויה של נסיבות מותו.

היום הנשיאה רמזה לכך שעדים מרכזיים בתיק מעורבים במותו: לדבריה, שני עדים הציגו את עצמם באופן כוזב בפני ניסמן כסוכני מודיעין, וניסו לפגוע דרכו בשמה הטוב של הנשיאה. "הם השתמשו בו בזמן שהוא היה בחיים, ואז הם היו צריכים אותו מת", כתבה קירשנר במכתב פתוח לאומה. "מותו עצוב ונורא, אני כעת משוכנעת שהוא לא התאבד", הוסיפה.

גלעד בבירת ארגנטינה (AP)

טביעות אצבע ורגל נמצאו בדירה

למרות ההאשמות של הנשיאה, איש מיריבה לא נעצר עדיין בפרשה, אך המשטרה ממשיכה לחקור את זירת הרצח ואת הדיירים בבניין. רבים בארגנטינה אף תומכים בתיאוריית קונספירציה, הטוענת כי הנשיאה מעורבת במותו של ניסמן.

למרות ההודאה בטעותה הראשונית, שבה הנשיאה לתקוף את טענותיו של ניסמן: "התיאוריה שלו לא רק קורסת, אלא הופכת לסקנדל פוליטי וחוקי אמיתי. הוא לא ידע שהעדים שיקרו לו - המרגלים לא היו באמת מרגלים". לפני מותו, פעל ניסמן להוכיח כי הנשיאה ניסתה לפגוע בחקירה, ואף אמר למקורביו: "החקירה הזו עוד תהרוג אותי".

אתמול נמצאו בדירתו של ניסמן טביעת רגל וטביעת אצבע, שהושארו ככך הנראה סמוך למותו. העדויות, שעשויות לשפוך אור חדש על הפרשה, זוהו בחלל המחבר בין דירתו של ניסמן לבין יחידה אחרת באותו בניין מגורים ששייכת לאדם אחר. על פי הדיווחים בארגנטינה, מדובר באדם ממוצא אירני. 

הפגנות בבואנוס איירס, אתמול (AP)

הפתח משמש לעתים קרובות טכנאים ממערכת מיזוג האוויר של הבניין. צוות החקירה החל לבדוק האם יכול היה כל אחד לגשת לפתח והאם כל אדם יכול היה להגיע לחדר האמבטיה של ניסמן, שם נמצא הפתח המחבר בין שתי הדירות בבניין.