הסתיימו החיפושים אחר ניצולים באוקלהומה

במדינה מוכת הסופות שבדרום ארה"ב, אוספים כעת את השברים של הסופה הקטלנית ביותר שפקדה את המעצמה בשנתיים האחרונות. גורמים רשמיים באוקלהומה הכריזו כי הסתיים שלב החילוץ והחיפושים וכי כעת יש להתפנות לשיקום. "האומה האמריקנית כולה פותחת את לבה ומסייעת", הבטיח הנשיא אובמה במסיבת עיתונאים מיוחדת שכינס אתמול

מתחילים במאמצי השיקום, ההרס באוקלהומה, א (AP)

יומיים אחרי שסופת הטורנדו הקטלנית פגעה בעיירה מור שבפרברי אוקלהומה סיטי, גורמי החילוץ הכריזו כי הסתיימו החיפושים אחר הרוגים ונעדרים נוספים - וכי כעת יש לעבור לשלב השיקום.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

אחרי שעות ארוכות בהן עברו המחלצים מדל לדלת, הרימו את שברי הבניינים ההרוסים, ונעזרו בכלבי גישוש, מעריכים כעת כי מספר הקורבנות הידוע עד כה הוא סופי - 24 הרוגים, תשעה מהם ילדים, כ-240 פצועים בדרגות פציעה שונות, ולמעלה ממאה בני אדם שחולצו מבין ההריסות.

"מלבד החיפושים מבניין לבניין סרקנו את האזור כולו באמצעות הדמיה תרמית, כך שאנחנו מרגישים שאנחנו יכולים לעבור משלב החילוץ והחיפושים לשלב הקשה והארוך של שיקום הנזק", אמר ראש העיירה מור, גלם לואיס, לרשת CNN. בשבועות הקרובים ינסו הרשויות בארצות הברית למצוא פתרונות ולעזור לעשרת אלפי בני האדם שנותרו ללא קורת גג לאחר שלמעלה מ-2,400 בתים נהרסו בסופה. 

יותר ממאה בנ אדם חולצו מן ההריסות (רויטרס)

ארצות הברית כולה נערכת כעת לסייע ולשקם את האזור מוכה האסון, שספג את סופת הטורנדו הקטלנית ביותר שספגה המעצמה בשנתיים האחרונות. אתמול שינה שירות החיזוי האמריקני את קביעתו בנוגע לעוצמת הסופה, וקבע כי היא הייתה בעוצמה של 5 דרגות, העוצמה הגדולה ביותר, ולא ארבע דרגות כפי שסברו בתחילה.

"מספר ההרוגים נמוך משחשבנו"

אתמול בישרו גורמי הרפואה באוקלהומה כי חלה טעות בספירת גופות ההרוגים, וכי מניין ההרוגים נמוך משפורסם בתחילה, ועומד על 24 ולא על 91. אמי אליוט, ראש המחלקה הרפואית במרכז הרפואי של המדינה, הסבירה כי המספרים הקודמים כללו הרוגים שנספרו פעמיים: "היה שם כאוס מאוד רציני", הסבירה.

"שכונות נהרסו בתוך שניות" (רויטרס)

אתמול כינס נשיא ארצות הברית מסיבת עיתונאים מיוחדת בה התייחס לסופת הטורנדו. "שכונות נהרסו בתוך שניות, עשרות בני אדם קיפחו את חייהם ורבים מהקורבנות הם ילדים, שניסו למצוא מסתור במקום שבו הרגישו הכי בטוחים - בבית הספר", אמר בכאב הנשיא ברק אובמה.

"אנשי העיירה מור צריכים לדעת כי המדינה שלהם תיוותר עם רגליה על הקרקע, לצידם, כל זמן שיזדקקו לה", הוסיף. "נספק את כל צרכיהם - החל מההלוויות, דרך שיקום בתי הספר ועד שיקום הבתים". לדבריו, "האנשים הטובים באוקלהומה יודעים כיצד להתכונן לסופות מהסוג הזה והיום האומה האמריקנית כולה פותחת את לבה ומסייעת להם".