תושבים באוקלהומה סיטי אחרי הטורנדו: "חשבנו שנמות"

אחרי הסופה הקטלנית שגבתה את חייהם של למעלה מ-91 בני אדם, באוקלוהומה סיטי מנסים להתאושש. "נכנסו למרתף והנעילה השתחררה", שחזר אחד התושבים, "לא הצלחנו להגיע לדלת וחשבנו שאנחנו עומדים למות". כוחות חילוץ עדיין עובדים בין ההריסות בניסיון לאתר לכודים והרשויות הורו לתושבים להישאר בבתים

באוקלהומה סיטי מתקשים להתאושש מהטורדנו הקטלני שחלף הלילה בעיר והשאיר אחריו למעלה מ-91 הרוגים, כ-250 פצועים והרס רב. "חשבנו שנמות", שיחזר אחד התושבים, "ראינו זכוכיות והריסות שהתנפצו עלינו".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בני משפחתו של ריקי מור, המתגורר בפרבר של אוקלהומה סיטי, מספר כי בזמן הסופה נכנסו אל המרתף וניסו לנעול את הדלת - אך ללא הועיל. "הרעש הפך לחזק יותר ואז הנעילה השתחררה, לא הצלחנו להגיע לדלת וחשבנו שאנחנו עומדים למות".

תושבי העיר מספרים על גגות בתים שהתעופפו, כמו גם כלי רכב רבים. מדי כריסטופר סיפרה כי ניסתה להימלט. "נסעתי בכל המהירות כדי לברוח מהסופה". לאנדו הייט, תושב שניצל מהסופה שיחזר: "כשהכול התחיל לעוף, פשוט נשכבתי ולא זזתי. יש לי הרבה מזל". החווה בה  גר הייט נהרסה כליל. "כנראה שאצטרך למצוא בית חדש" אמר.

גגות התעופפו, כלי רכב ניזוקו (רויטרס)

הלילה הנורא הותיר אחריו בין ההרוגים גם 20 ילדים. מאות פצועים עדיין מאושפזים בבתי החולים עם פגיעות שונות. נזק נגרם לעשרות מבנים, תשתיות ורכבים. לפי הדיווחים, שני בתי ספר נהרסו מעוצמת הטורנדו שהיה בקוטר של שלושה קילומטרים לפחות.

הרשויות באוקלהומה מדווחות כי בשלב זה עדיין אין מים זורמים בפרוור מור שנפגע. כמו כן, בתי הספר צפויים להישאר סגורים היום בשל האסון הכבד. בשירותי החזאות המקומית צופים שהסופה שעושה כעת את דרכה דרומה לטקסס, תשוב לנשב במהירות בשעות הבוקר, תיחלש ותחזור להכות פעם נוספת בשעות אחר הצהריים.

אובמה הכיר על אזור מוכה אסון

גם בשעות האלו, ממשיכים עובדי חילוץ וסיוע לנסות ולאתר פצועים בין הריסות. במדינות נוספות בדרום ארה"ב, עד לשטחה של טקסס, חוששים שהסופה תמשיך במסע הקטלני. ההוראה לתושבים היא להישאר בבתים, אבל רבים חוששים שביתם , אינו חזק מספיק.

הסופה הוגדרה על ידי השרות המטאורולוגי האמריקני כסופה ברמה EF4 - רמה אחת מתחת לגבוהה ביותר. נשיא ארצות הברית ברק אובמה הכריז על האזור הפגוע כאזור מוכה אסון וחתם על צו שמאשר סיוע פדרלי לתושבים. בוושינגטון טוענים שסופת הטורנדו הזו היא החזקה והקטלנית שידעה אמריקה בשנתיים האחרונות, מאז שסופה דומה הרגה 161 בני אדם במיזורי.

העיר כולה הרוסה

"כל העיר נראית כמו שדה הרס", אמר גלן לואיס, ראש העיירה מור לרשת NBC. "זה נראה שבית החולים שלנו נהרס, נסעתי לשם לפני זמן קצר - הכל הרוס", סיפר לואיס ההמום.

טיילור האנסון מאוקלוהומה, שהתגייס לסיוע המשפחות שנפגעו אמר: "יש לנו משפחות, יש לנו ילדים. המחשבה הראשונה היא שברון הלב, רציתי לצאת ולעזור למי שאפשר, התקשרתי לצלב האדום".

"כתושב אוקלוהומה אני יכול להיות גאה בהתגייסות של התושבים כאן, אבל האמת היא שאין מה לעשות, אין איך להתכונן לטורנדו כזה. כל מה שיש לעשות זה להתפלל למען המשפחות, האנשים שנפגעו", הוסיף האנסון. בדף הפייסבוק של אחד מבתי הספר שנהרסו נכתבו הודעות ותפילות רבות, אחת מהן אומרת בפשטות "אנא, מצאו את הקטנטנים האלה".