איגוד הפסיכיאטרים האמריקני קבע: טרנסקסואליות לא תוגדר עוד כהפרעה

ביום רביעי הקרוב תצא לאור המהדורה החמישית של ספר האבחונים הפסיכיאטרי - DSM 5, המתפרסם 13 שנים אחרי המהדורה הקודמת - עם שינוי דרמטי אחד: הפרעת זהות מגדרית (טרנסקסואליות), לא תוגדר עוד כהפרעה נפשית והלוקים בה לא יתויגו כחולים

שינוי דרמטי בספר האבחונים הפסיכיאטריים (shutterstock)

איגוד הפסיכיאטריה האמריקני צפוי לפרסם ביום רביעי הקרוב את גרסתו החמישית והמעודכנת של ספר האבחונים הפסיכיאטריים - DSM 5, שיכלול שינוי דרמטי שמעסיק את עולם הפסיכיאטריה בשנים האחרונות: טרנסקסואליות (הפרעת זהות מגדרית) לא תוגדר עוד כהפרעה נפשית.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

הפרעת זהות מגדרית הינה תופעה שבה בני אדם מרגישים כי זהותם המגדרית אינה תואמת את מינם הפיזיולוגי. במקרים מסוימים, הדבר מביא לביצוע ניתוחים לשינוי מין. התיקון לספר מגיע לאחר שנים של ויכוחים שניטשו בעולם הפסיכיאטריה וכעת מברכים חלק מבכירי הרופאים על השינוי, שלא יביא את אלה המרגישים באופן הזה להיות מתויגים כחולים.

יחד עם השינוי הנוכחי, יכלול ספר האבחונים הפסיכיאטריים החדש גם הפרעות נפשיות נוספות שלא נכללו בו עד כה, כגון דיכאון בתקופת אבל, התקפי זעם ואלימות אצל ילדים, התקפי זלילה (בולמוס) ודיכאון בתקופת שלפני המחזור החודשי.

המהדורה החדשה של ספר האבחונים הפסיכיאטריים יוצאת לאור 13 שנים לאחר המהדורה הקודמת. בעולם הפסיכיאטריה מכנים את הספר כ"תנ"ך" של העוסקים במקצוע, אך מחלוקות רבות התעוררו סביבו במרוצת השנים, כגון הגדרת ההומוסקסואליות כהפרעה נפשית - ערך שהופיע במהדורה השנייה של הספר והוסר ממנו בשנת 1973.