טורקיה: "תומכים בוועידה הבינלאומית בנושא סוריה"

ראש הממשלה הטורקי, רג'פ טאיפ ארדואן, הביע תמיכה בכינוס הוועידה הבינלאומית שתתכנס בז'נבה ותעסוק במשבר המחריף בסוריה. התבטאות זו של ארדואן מראה על שינוי בעמדתה של טורקיה, שעד עתה נמנעה מלתמוך בקיום הוועידה בראשות ארצות הברית ורוסיה

עמדת טורקיה התרככה. ארדואן ואובמה, לפני (AP)

טורקיה "מרככת את עמדתה" בנוגע לקיום הוועידה הבינלאומית, בהנהגת רוסיה וארצות הברית, שתעסוק במלחמת האזרחים המתחוללת בסוריה: מדברים שאמר ראש הממשלה הטורקי, רג'פ טאיפ ארדואן, לאחר פגישתו על הנשיא אובמה, עולה כי ראש הממשלה הטורקי תומך בכינוס הוועידה בתמורה למספר הבטחות מצד וושינגטון. כך דיווח העיתון הטורקי "מילייט".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

על פי הדיווח, אנקרה הסכימה לתמוך בוועידה אם לאחר שהממשל האמריקני הבטיח כי דיוני הוועידה לא יימשכו זמן רב מידי והצדדים לא ימשיכו בצעדים טקטיים "רק בשם הדיפלומטיה".

במסיבת העיתונאים שקיימו אובמה וארדואן ביום חמישי בבית הלבן, אמר הנשיא האמריקני, כי הוא "מביע השתתפות בצער הטורקים בעקבות הפיגוע בגבול עם סוריה", וציין כי "שוחח רבות" על הנושא עם ארדואן. מנגד, ניסה ראש הממשלה הטורקי להפעיל לחץ על הנשיא אובמה לפעול באופן נחרץ יותר להפלת שלטונו של הנשיא הסורי אסד, במסגרת מה שהוא כינה"הבטחת היציבות באזור".

"נמשיך להפעיל לחץ על אסד"

במקביל למילים הנחרצות שבהן משתמש ארדואן נגד הנשיא הסורי, הסתפק אובמה בביטויים עדינים יותר. "ארצות הברית תמשיך לסייע למדינות האזור בקליטת הפליטים ולהעביר מקלטים, תרופות וציוד הומניטרי".

אובמה ציין עוד כי הסכים עם עמיתו הטורקי "להמשיך ולהפעיל לחץ על אסד". "ארדואן היה מחלוצי הניסיון לקדם את סוריה לעבר דמורקטיה ללא אסד", אמר הנשיא האמריקני. "שנינו מסכימים על כך שאסד צריך ללכת ולהעביר את הכוח לגוף מושל אחר. האינטרס העמוק שלנו היא שההנהגה החדשה תהיה מתונה".