רוסיה חשפה את ראש ה-CIA במוסקבה

חשיפתו של ריאן פוגל, המרגל האמריקני לכאורה ברוסיה, ממשיכה לעורר גלים, ובמוסקבה מתקשים לכבוש את הזעם: בצעד נדיר שנחשב לשבירת כלים חשף שירות הביטחון הפדרלי הרוסי את זהותו של ראש מטה ה-CIA במוסקבה. הגילוי נעשה על ידי דובר שהאשים את הסוכנות האמריקנית בחציית קו אדום כשניסתה לכאורה לגייס סוכנים כפולים

בקרמלין זועמים, וחוצים את הקווים האדומים (AP)

פרשת הריגול האחרונה שמסעירה את גופי הביון האמריקנים והרוסים, ואיתם גם יתר העולם, מזכירה גם כך עלילה מימי המלחמה הקרה. כעת מוסיפים הרוסים למערכה מהלומה נוספת - כשחשפו את זהותו של מטה ה-CIA במוסקבה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

מדובר בצעד חריג המוגדר ללא ספק כחריגה מהנהלים המקובלים. מי שחשף את הסוכן האמריקני הבכיר הוא שירות הביטחון הרוסי הפדרלי, בתדרוך דובר הארגון. בצירוף החשיפה הבהירו הרוסים כי ארגון הביון האמריקני הוא זה שחצה את הקווים האדומים בניסיונותיו לגייס סוכנים מקרב אנשי הריגול הרוסים.

המהלך הנדיר מוכיח כי בניגוד לדבריו של נשיא רוסיה פוטין מוקדם יותר השבוע, לפיהם הוא חושב כי הסערה תחלוף במהרה, יש גורמים בממשל הרוסי שלא שותפים לדעתו. סביר שמהלך כזה יגרור בקרוב גם תגובה נזעמת מכיוונה של וושינגטון.

דובר ארגון הביטחון הרוסי אמר את הדברים בשיחה עם סוכנות הידיעות המקומית אינטרפקס ובין היתר אמר כי הרוסים התלוננו בפני ראש מטה ה-CIA במוסקבה החל מאוקטובר 2011, על פעולות פרובוקטיביות של חלק מאנשי הביון האמריקנים. "הזהרנו אותם שאם הם ימשיכו בפעולות הגיוס הפרובוקטיביות שלהם כלפי אנשי הישורת החשאי הרוסי, נבצע פעולות מקבילות כלפי סוכנים של ה-CIA", אמר הדובר הרוסי. בלב האמירה הזו שתל הדובר את שמו המפורש של איש ה-CIA אליו פנו.

שגרירות ארצות הברית במוסקבה סירבה עד כה להגיב על המהלך. מנגד, דברי פרשנות כבר נשמעים - אולג קלוגין, סוכן KGB לשעבר שהיגר לארצות הברית, אמר לעיתון הגרדיאן הבריטי כי "זהו ניסיון מפרוש להחמיר את המצב. זו הזמנה לארצות הברית לפעול באופן דומה, הם צפויים לעשות זאת - ואיש לא ירוויח מכך".

תחילת הפרשה: עובד שגרירות ארצות הברית נעצר

הפרשה החלה כשסוכנות הידיעות הרוסית RIA דיווחה ביום שלישי האחרון כי שירות הביטחון הפדרלי ברוסיה עצר לאחרונה אזרח אמריקני שהועסק על ידי שגרירות ארצות הברית במוסקווה. על פי הדיווח, האיש נעצר בחשד שניסה לגייס קצין מודיעין רוסי לשורות ה-CIA.

המרגל לכאורה שהצית את הפרשה. פוגל (AP)

בדיווח לא נמסרו פרטים נוספים אודות העצור ומצבו. יחד עם זאת צוין כי האיש שהועסק על ידי הממשל האמריקני בשגרירות ברוסיה, עבד למעשה גם עבור סוכנות הביון האמריקנית, ה-CIA. בשגרירות ארצות הברית סרבו בתוקף להגיב לפרסומים בנושא.

"פעולות פרובוקטיביות מהסוג הזה, ברוח המלחמה הקרה, לא יקדמו בשום אופן את חיזוק האמון ההדדי בין המדינות", נמסר בהצהרה מטעם משרד החוץ במוסקווה. בעקבות חשיפת הפרשה הכריזה רוסיה על הדיפלומט האמריקני אישיות בלתי רצויה והורתה לו לעזוב את המדינה.

נעצר עם פיאה בלונדינית. פוגל (AP)

בעקבות חשיפת מעצרו של עובד השגרירות, זימן משרד החוץ במוסקבה את השגריר האמריקני במדינה לשיחת בירור.