דמפסי: החימוש הרוסי יחזק את אסד

יושב ראש המטות המשולבים של צבא ארה"ב התייחס לדיווחים על משלוח הטילים הרוסים לידי צבאו של אסד ואמר: "לכל הפחות מדובר על החלטה מצערת, שתחזק את אסד ותאריך את הסבל במדינה". מדובר על ההצהרה האמריקנית הראשונה המאשרת את דבר הדיווח על העברת הטילים ומעלה את החשש כי כוחותיו של אסד יתחזקו אל מול כוחות המורדים

מרטין דמפסי: "חושש מהחימוש" (רויטרס)

יושב ראש המטות המשולבים של צבא ארה"ב, הגנרל מרטין דמפסי, התייחס להעברת הטילים נגד ספינות מרוסיה לאסד. לדבריו, המשלוח צפוי לחזק את משטרו של אסד ולהתסיס את מלחמת האזרחים המתרחשת במדינה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

דבריו של דמפסי מהווים את האישור הרשמי הראשון, מצד גורמים אמריקנים, לכך שמוסקבה שלחה טילים מתקדמים לצבאו של נשיא סוריה בשאר אל אסד. "לכל הפחות מדובר על החלטה מצערת, שתחזק את אסד ותאריך את הסבל במדינה", כך אמר דמפסי בנוגע להעברת הטילים.

אמש דווח בעיתון האמריקני "הניו יורק טיימס", כי רוסיה העבירה לסוריה טילים מסוג "יאחונט". מדובר על טילי שיוט המסוגלים להוות איום על ספינות חיל הים ואסדות הנפט הישראליות המרוחקות 300 מטרים מן החוף. בעבר כבר הועברו טילים מסוג זה לסוריה, אך הדגם החדש מכיל מערכות מכ"ם חדשניות המאפשרות פגיעות מדויקות יותר, כך לפי הדיווחים.

לצד משלוח טילים זה, התייחסותו של דמפסי מגיעה יומיים בלבד לאחר שנודע כי ביקרו של ראש הממשלה בנימין נתניהו ברוסיה, לא נחל הצלחה. בפגישת נתניהו עם פוטין, נשיא רוסיה, ניסה רה"מ לשכנע את מוסקבה שלא להעביר למשטר אסד את טילי ה-S-300 נגד מטוסים.

אך לאחר הפגישה בין השניים, הודיע שר החוץ הרוסי לברוב כי: "נעמוד בהסכמים שחתמנו". הוא הסביר: "לא רוצים לפגוע בשמנו הטוב כספק נשק אמין" ובכך סתם את הגולל על ניסיונות ראש הממשלה למנוע משלוח של טילים רוסים מתקדמים לסוריה.

מכאן שגובר החשש, הן בישראל והן בארה"ב, שלא יהיה ניתן למנוע את חימושו של אסד. חימוש אשר עשוי להפר את מאזן הכוחות במלחמת האזרחים המתחוללת במדינה מזה שנתיים ולהטות את הכף כך שידו של אסד תהיה על העליונה.