אובמה: "נמשיך להפעיל לחץ על אסד"

נשיא ארה"ב וראש ממשלת טורקיה קיימו הערב מסיבת עיתונאים משותפת, במהלכה ציין הנשיא האמריקני ברק אובמה כי השניים דנו "באריכות" במשבר עם סוריה. אובמה ציין כי השניים הסכימו על הצורך "להמשיך ולהפעיל לחץ על אסד"

על רקע העדויות החדשות לשימוש בנשק כימי בסוריה, נועד היום ראש ממשלת טורקיה רג'פ טאיפ ארדואן עם נשיא ארצות הברית ברק אובמה בבית הלבן, כשבמרכז הפגישה - מלחמת האזרחים הנמשכת והדרכים ללחוץ על משטר הנשיא אסד. השניים כינסו מסיבת עיתונאים משותפת שאותה העברנו בשידור חי בחדשות 2 באינטרנט.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

אובמה פתח את מסיבת העיתונאים, בעיצומו של ביקור רשמי של ארדואן בארצות הברית, והתייחס בין היתר למאמצי ארדואן לפעול לנירמול היחסים עם ישראל והסיוע במאמצים לחידוש המשא ומתן עם הפלסטינים.

מיד אחר כך התייחס נשיא ארה"ב לנושא הסורי. "אני מביע השתתפות בצער הטורקים בעקבות הפיגוע בגבול עם סוריה", אמר. "שוחחנו רבות על הנושא". ראש הממשלה הטורקי רג'פ טאיפ ארדואן מנסה להפעיל על הנשיא אובמה לחץ לפעול באופן נחרץ יותר להפלת שלטונו של הנשיא הסורי אסד, במסגרת מה שהוא מגדיר "הבטחת היציבות באזור".

במקביל למילים הנחרצות שבהן משתמש ארדואן נגד הנשיא הסורי, אובמה הסתפק בביטויים עדינים יותר. "ארה"ב תמשיך לסייע למדינות האזור בקליטת הפליטים ולהעביר מקלטים, תרופות וציוד הומניטרי".

עדויות חדשות לשימוש בנשק כימי בסוריה

אובמה ציין עוד כי הסכים עם עמיתו הטורקי "להמשיך ולהפעיל לחץ על אסד". "ארדואן היה מחלוצי הניסיון לקדם את סוריה לעבר דמורקטיה ללא אסד", אמר הנשיא האמריקני. "שנינו מסכימים על כך שאסד צריך ללכת ולהעביר את הכוח לגוף מושל אחר. האינטרס העמוק שלנו היא שההנהגה החדשה תהיה מתונה".

הכינוס נערך בין היתר על רקע הפרסומים ברשת BBC מוקדם יותר היום, לפיהם קיימות עדויות נוספות שסוריה ממשיכה לעשות שימוש בנשק כימי. כתב הרשת , שביקר בעיירה הצפונית סראקב, דיווח מפי עדי ראייה כי מסוקים ממשלתיים הנחיתו לאחרונה לפחות שני מיכלים ובהם גז רעיל. מנגד, הממשלה הסורית הכחישה בתוקף את הטענות לפיהן נעשה שימוש בחומרים כימיים.

רק בחודש אפריל האחרון הייתה נתונה העיירה סראקב, מדרום-מערב לחלב, להפגזות מצד משטרו של אסד. רופאים בבית החולים המקומי אמרו ל-BBC שהובהלו אליהם שמונה אנשים הסובלים מבעיות נשימה. אחת מהם מתה מאוחר יותר. רופא שטיפל בה קבע כי הסימפטומים שלה תואמים להרעלה של חומר כימי.

לרשת הבריטית הגיעו מספר סרטונים המתעדים לכאורה שימוש בנשק כימי, אך שם לא הצליחו לאמת אותם. על פי הערכות של האו"ם, הסכסוך העקוב מדם במדינה הביא כבר למותם של 80 אלף בני אדם.

מורסי יצטרף לביקור ארדואן בעזה?

במקביל לפגישת ארדואן ואובמה בבית הלבן, עיתונאי טורקי בשם זאהיד גול המקורב לממשל באנקרה, טוען שבשבועות האחרונים עומל ארדואן על תכנון הביקור ברצועת עזה ובמסגרת ההכנות, "הדרגים הבכירים ביותר בטורקיה ובמצרים" מנסים להגיע לתיאום של ביקור משותף.

על פי הידיעה בתקשורת הטורקית, הביקור שמתוכנן לסוף החודש הקרוב יעלה במהלך הדיונים שיערוך הערב ראש ממשלת טורקיה במהלך ביקורו בוושינגטון ופגישתו עם נשיא ארה"ב אובמה. בבית הלבן צפוי ארדואן להסביר לממשל האמריקני שטורקיה מעוניינת לא רק להביע "תמיכה מוראלית בתושבי הרצועה", אלא גם לקדם פרויקטים טורקיים לרווחתם של תושבי הרצועה.