מרקל מסתירה את עברה הקומוניסטי?

האם קנצלרית גרמניה הייתה אחראית על מנגנוני תעמולה של המפלגה הקומוניסטית במזרח המדינה? ביוגרפיה חדשה של מרקל שפורסמה בשבוע שעבר מעוררת הדים, לאחר שנקבע כי תפקידה במפלגה הקומוניסטית היה נרחב הרבה יותר ממה שהודתה בו. "היא הייתה אחראית על שטיפת מוח", אמר עמית לשעבר של מרקל

עבר קומוניסטי נסתר? מרקל (AP)

ביוגרפיה חדשה על חייה של קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל מעוררת הדים רבים במדינה, לאחר שנרמז כי הייתה קרובה לאידיאולוגיה הקומוניסטית הרבה יותר ממה שסברו בתחילה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בספר, הנושא את הכותרת "חייה הראשונים של אנגלה מרקל", ופורסם במדינה בשבוע שעבר, מצוטט קולגה לשעבר של מרקל באקדמיה למדעים במזרח גרמניה, שאומר כי תפקידה במוסד היה "מזכירה לענייני תעמולה" בתנועת הנוער הגרמני החופשי. מרקל עבדה באקדמיה למדעים בשנים 1978-1989.

בעבר ציינה מרקל כי תפקידה בתנועת הנוער הגרמני החופשי - תנועת הנוער הרשמית של מזרח גרמניה - היה בעיקר לעסוק בנושאים תרבותיים, וציינה כי חובותיה כללו רכישת כרטיסי תיאטרון וארגון הקראות ספרים. עם זאת, של התחבורה לשעבר של גרמניה, גינטר קראוס, שעבד לצדה של מרקל בחודשים האחרונים של מזרח גרמניה, סותר את טענותיה ומתעקש כי מרקל הפיצה תעמולה מרקסיסטית.

"השתמשה בתכסיסים אידיאולוגיים"

"כשאתה האחראי על התעמולה, אתה אחראי על שטיפת מוח", אמר. "זו הייתה המשימה שלה ולא הייתה בזה שום עבודה תרבותית. הקבוצה אליה השתייכה נועדה למלא את מוחם של אנשים בכל מה שאתה אמור להאמין בו במזרח גרמניה, תוך שימוש בכל התכסיסים האידיאולוגיים". קראוס הוסיף כי "מה שמרגיז אותי בנוגע לאישה הזאת זה שהיא לא מוכנה להודות בקרבתה למערכת במזרח גרמניה".

בתגובה לפרסום הספר הדגישה מרקל כי מעולם לא הסתירה דבר בנוגע לעברה. "אני יכולה להסתמך רק על זיכרוני", אמרה. "אם יתברר כי היו פרטים שונים - זהו דבר שאני יכולה לחיות איתו". גם הדובר של מרקל הכחיש בתוקף כי הקנצלרית הסתירה אי פעם אספקט פוליטי כלשהו של חייה במזרח גרמניה. "הקנצלרית מסרה במשך שנים הצהרות בנוגע לחייה בספרים ובראיונות שנערכו עמה", אמר. "היא תמיד ענתה בפתיחות על השאלות שנשאלה בהתבסס על זיכרונותיה הכנים".

עם זאת, מדגישה הביוגרפיה כי מרקל וגם אביה, שהיה כומר פרוטסטנטי וסוציאליסט נלהב, סירבו לכל ניסיון של המשרד לביטחון המדינה או המשטרה החשאית "שטאזי" לגייס אותם כמודיעים.