האם תמונת השנה מעזה היא זיוף?

תמונת השנה שצולמה ברצועת עזה במהלך מבצע עמוד ענן עוררה סערה ברחבי העולם, לא בגלל שהיא מציגה את גופותיהם של שני ילדים שנהרגו בפגזות צה"ל, אלא כיוון שמומחים טוענים כעת שהתמונה זויפה. היה או לא היה?

תמונת השנה 2012 (AP)

פול האנסן, צלם שוודי שזכה בפרס השנתי הנחשק של World Press Photo לשנת 2012, מתמודד היום עם גל ביקורת שטוענת כי התמונה שצילם ברצועת עזה, תמונת גופותיהם של שני ילדים פלסטינים שנהרגו במהלך מצבע עמוד ענן, זויפה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

לתמונה הוא קרא "קבורה בעזה" והיא צולמה במהלך מבצע עמוד ענן, ב-20 בנובמבר האחרון בסמטאות העיר, שם חלפה תהלוכת הלוויה של שני הילדים. על פי סוכנות הידיעות AP הקורבנות הם אח ואחות עטופים בבד, כשרק פניהם נראים למצלמה, נישאים על ידי המון זועם.

ניל קראוץ מהבלוג Extremetech.com טען השבוע שהתמונה מורכבת בעצם משלוש תמונות שונות וכך, נוצרת מניפולציה של אור וצל בפני האבלים. "בעיקרון, האנסן לקח סדרת תמונות", ניסה קראוץ להסביר, "אחר כך הוא הבין שהתמונה הטובה ביותר שלו , חשוכה ומלאה בצל. הוא החליט לאחד כמה תמונות וקיבל אפקט בהיר יותר בחלקים הכהים".

המחלוקת החלה כבר בוועדת הפרס

האנסן פוסל את הטענות מכל וכל. בראיונות הוא טען כי "זו לחלוטין לא קומפוזיציה או זיוף". "מעולם לא בחנו תמונה שלי ביותר קפדנות, ע"י ארבעה מומחים ובוחנים מכל העולם", אמר האנסן, "אני מקבל טווח דינמי גדול יותר בעזרת איזון אחיד של האור בסמטה, אני פותח קובץ עם צפיפות שונה של אור ומשתמש באור הטבעי, אני משחזר את מה שהעין רואה ומקבלת", הוא אמר כשהסביר את התאורה הבולטת בתמונה.

על פי תקנות הפרס, אסור לבצע שינוי כלשהו בתמונות. האנסן טוען שעמד בתנאים. "זה אותו הקובץ שמפותח שוב על עצמו, זה בדיוק כמו מה שנהגו לעשות עם התשלילים שסרקו". ההאפינגטון פוסט האמריקני פנה לוועדת הפרס שם אמרו הסכימו לומר בתגובה כי "התמונה שנבחרה כתמונת השנה על ידי חבר מצביעים עוררה וויכוחים לוהטים בנוגע להבלטת הדמויות בתמונה".