התחממות כדור הארץ – לא מה שחשבתם

בעקבות התחממות כדור הארץ, כבר שנים שחוקרים מזהירים על האסון שיבוא במידה והקרחונים באנטארקטיקה ובגרינלנד יימסו. מחקר בינלאומי חדש מראה כי כאשר תחול התחממות משמעותית, גובה פני הים יעלה בסך הכול עד 69 סנטימטרים בלבד, עלייה קטנה מהצפוי ולא משמעותית במיוחד

קרחונים בגרינלנד. ארכיון (אירונוגומט)

החופים שלנו בטוחים: במידה והקרחונים בגרינלנד ואנטארקטיקה יימסו במאה הקרובה, עליית גובה פני הים תהיה פחות משמעותית ממה שהעריכו עד כה, ותעמוד על 69 סנטימטרים לכל היותר, כך עולה ממחקר בינלאומי חדש אותו ביצעו במשותף מכוני מחקר רבים בעולם, תחת פרויקט בשם "Ice2sea".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

על פי המחקר, על אף שעלייה זו לא תהיה משמעותית כפי שחששו, היא תשנה את האקלים בחופים מסביב לעולם, ותביא עמה יותר סערות ומזג אוויר קיצוני. מספר מחקרים שנעשו בשנים האחרונות צפו כי גובה פני הים עלול לעלות עד 2 מטרים עד שנת 2100, נתון אותו הגדיר מזכ"ל האו"ם באן קי-מון כ"נתון הגרוע ביותר".

"Ice2sea", פרויקט בן 4 שנים שמטרתו להבין בצורה יותר את זרימת המים מן הקרחונים אל האוקיינוסים, גילה כי גובה המים יעלה במאה הנוכחית בין 16.5 סנטימטרים ל-69 סנטימטרים, זאת במידה ולא יינקטו צעדים כנגד ההתחממות הגלובלית.

"אלו חדשות טובות, לאלו מאיתנו שחששו מעלייה גדולה בגובה פני הים", אמר דוד וואן, חוקר אנטארקטיקה בריטי המנהל את הפרויקט. "אך חשוב לדעת כי 69 סנטימטרים הם שינוי משמעותי. זה ישנה לגמרי את קצב זרימת המים באוקיינוסים".