"האח הגדול": הממשל האמריקני צותת לסוכנות הידיעות AP

משרד המשפטים בארצות הברית עקב במשך חודשיים אחר שיחות הטלפון הנכנסות לנציגויות סוכנות הידיעות בארצות הברית. הסיבה לפגיעה הגסה בחופש העיתונות: ניסיון ממשל אובמה לאתר את זהות המדליף לסוכנות בדבר מבצע שתוכנן לסיכול פיגוע של אל קאעידה בתימן. משרד המשפטים האמריקני הגיב: "פעלנו כחוק"

ממשל אובמה החזיק בהקלטות השיחות הנכנסות, (רויטרס)

סערה בעולם העיתונות: הממשל האמריקני שם ידו על פלטי שיחות טלפון נכנסות לסוכנות הידיעות AP למשך תקופה של חודשיים במהלך 2012. משרד המשפטים האמריקני אסף פלטים של שיחות טלפון נכנסות שהופנו לכתבים ועורכים המועסקים בנציגויות השונות של סוכנות הידיעות ברחבי ארצות הברית.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

על פי הדיווחים המתפרסמים בתקשורת האמריקנית, מטרת ההתערבות חסרת התקדים בפעילותה של סוכנות הידיעות הגדולה , היא למעשה ניסיון ממשל אובמה לזהות גורם שנחשד בהדלפה לסוכנות בדבר מבצע לסיכול פיגוע שתוכנן בתימן. המדליף העביר ידיעה לידי AP במהלך חודש מאי 2012 בדבר המבצע שתכנן ה-CIA בכדי לעצור ההכנות לפיגוע שתכנן להוציא ארגון אל קאעידה נגד מטרות אמריקניות.

"אין הצדקה לאיסוף המידע המסיבי והמוגזם", מחה גרי פרוייט יו"ר סוכנות AP. במכתב ששלח לשר המשפטים האמריקני, תקף בחריפות את הפעולה וכתב כי הוא מוחה בתוקף על החדירה המסיבית של משרד המשפטים לפעילות איסוף החדשות של AP. "ההקלטות הללו עלולות לגלות התכתבויות והתקשרויות עם מקורות חסויים במערך איסוף המידע של הסוכנות והן מספקות מפת דרכים למערך איסוף המידע של AP ופעילויות שלממשלה אין זכות לדעת עליה".

הבית הלבן: "לא ידוע לנו על פעילות משרד המשפטים"

דובר הבית הלבן ג'יי קרני הגיב לאישומים שהציגה הסוכנות נגד משרד המשפטים האמריקני והבהיר כי "פרט לדיווחים שהועברו באמצעי התקשורת, אין כל מידע על ניסיון כלשהו במשרד המשפטים לשים יד על הקלטות שיחות טלפונים של סוכנות AP". קרני ציין כי הבית הלבן אינו מעורב בהחלטות המתקבלות בנוגע לחקירות פליליות וכי הן מטופלות באופן אוטונומי ע"י משרד המשפטים.

גם במשרד המשפטים האמריקני הגיבו לנושא וטענו כי הם אינם נוהגים לתת הסברים בדבר הנסיבות שבגינן מתבצע איסוף מידע והקלטות שיחות טלפוניות, וכי הוא פועל על פי החוק.