טורקיה: כ-40 הרוגים בפיגוע סמוך לגבול סוריה

לפחות 40 בני אדם נהרגו ולמעלה מ-100 נפצעו בפיצוץ של שתי מכוניות תופת בחזית בניין העירייה בעיירה רייחנלי. חלונות התפוצצו ועשן מיתמר באיזור. שר הפנים הטורקי הביע חשש כי מלחמת האזרחים בסוריה זולגת שוב אל מעבר לגבול

עשן וחלונות מנותצים. זירת הפיגוע (AP)

בצל המתיחות הגוברת בין שתי המדינות - פיגוע קטלני בגבול טורקיה-סוריה: לפחות 40 בני אדם נהרגו ויותר מ-100 נפצעו בפיצוץ של שתי מכוניות תופת בעיירה רייחנלי בטורקיה, הסמוכה לגבול. סגן ראש ממשלת טורקיה בולנט ארינץ' הפנה אצבע מאשימה למשטר אסד ואמר: "הוא החשוד המיידי".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

ראש הממשלה ארדואן היה קצת פחות נחרץ ואמר כי ייתכן והפיגוע קשור לעימותים בסוריה, או לפיוס עם המחתרת הכורדית. "אנחנו נמצאים בזמנים רגישים", אמר ארדואן. "פתחנו עידן חדש בפתרון מול הכורדים. מי שלא יכול לעכל את העידן החדש הזה יכול לעמוד מאחורי פעולות כאלה. יחד עם זאת אמר כי ייתכן שמדובר בפרובוקציה סורית".

שר הפנים הטורקי מועמר גולאר אמר לכתבים כי המכוניות התפוצצו בחזית בניין העירייה והדואר של רייחנלי. הוא הביע חשש כי "מלחמת האזרחים בסוריה מתפשטת אל שטחנו". הטלוויזיה הטורקית שידרה תמונות של חלונות שנופצו ועשן מיתמר באזור הפיגוע.

"המכוניות התפוצצו בחזית הבניין" (AP)

טורקיה מחזקת את ארה"ב בנושא הנשק הכימי

טורקיה היא אחד המתנגדות החריפות ביותר לאסד ותומכת נלהבת בהתקוממות נגד נשיא סוריה. במהלך מלחמת האזרחים המדממת במדינה, הסכימה אנקרה לקלוט לשטחה פליטים סורים ומורדים.

בחודשים האחרונים התרחשו כמה תקריות של חילופי אש בין הטורקים לסורים בעקבות ירי פגזים מסוריה שהתפוצצו בשטח הטורקי. בפברואר האחרון נהרגו 14 בני אדם ועשרות נפצעו בפיצוץ של מיניבוס במעבר גבול סמוך לרייחנלי. המורדים הסורים טענו אז כי משלחת מטעמם היתה היעד של אותו פיגוע.

הבוקר חיזקה טורקיה את עמדת ארה"ב והעידה על ראיות לשימוש בנשק כימי בידי משטר אסד. שר החוץ הטורקי דאבוטולו אמר כי רשויות הרפואה בארצו מטפלות בפליטים סורים שנפגעו מנשק כימי. "ביצענו כמה בדיקות כדי לראות אם נעשה שימוש בנשק כימי, ויש לנו כמה ראיות המצביעות על שימוש בנשק כזה, אך אנחנו עדיין בודקים את הנושא ביחד עם סוכנויות האו"ם", אמר.