קרי: "יש ראיות לשימוש בנשק כימי"

שר החוץ האמריקני ג'ון קרי אומר כי יש ראיות משמעותיות לשימוש בנשק כימי בסוריה, וכי מי שהשתמש בנשק הם כוחות הממשל – בניגוד לנשיא אובמה שאמר בשבוע שעבר שעוד לא ידוע מי השתמש בנשק. טורקיה מגבה את עמדתו ואומרת כי הגיעו לשטחה פליטים שנפגעו מנשק כימי

ראיות משמעותיות. ג'ון קרי (AP)

מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי אומר כי יש ראיות חזקות לשימוש בנשק כימי בסוריה, מטעם כוחות המשטר. מוקדם יותר אמר שר החוץ של טורקיה אהמט דאבוטולו כי רשויות הרפואה בארצו מטפלות בפליטים סורים שנפגעו מנשק כימי.

מזכיר המדינה האמריקני אמר כי הוא מאמין שאסד אכן השתמש בנשק כימי נגד אזרחיו, אך לדבריו יש עדיין מקום לפתרון של שלום בסוריה. קרי, שאמר את הדברים במסיבת עיתונאים בקייב בירת אוקראינה, הוסיף כי מדינות נוספות מלבד ארה"ב צריכות לקחת חלק בסיום מלחמת האזרחים בסוריה ולגרום לנשיא אסד לוותר על כיסאו.

קרי אמר כי יש "ראיות משמעותיות" שמשטר אסד השתמש בנשק כימי נגד אזרחיו, דבר שהנשיא אובמה הכריז בעבר כקו האדום של ארה"ב שלאחריו תתערב ארה"ב בנעשה במדינה. "המלחמה מתרחשת בגלל הבחירות האיומות שביצע המשטר בסוריה, משטר המוכל להרוג עשרות אלפי אזרחים, להשתמש בגז, שיש לנו ראיות משמעותיות שנעשה שימוש בו, לירות טילי סקאד וארטילריה לעבר אזרחיו שרק רוצים עתיד אחר", אמר קרי.

טורקיה: יש ראיות אך הנושא עדיין נבדק

את עמדתו של קרי חיזק שר החוץ של טורקיה דאבוטולו. "ביצענו כמה בדיקות כדי לראות אם נעשה שימוש בנשק כימי, ויש לנו כמה ראיות המצביעות על שימוש בנשק כזה, אך אנחנו עדיין בודקים את הנושא ביחד עם סוכנויות האו"ם", אמר שר החוץ במסיבת עיתונאים בירדן.

טורקיה וירדן נושאות בעיקר העול ההומניטארי של טיפול בפליטים הסורים שנמלטו מארצם. רשויות האו"ם מעריכות כי יש יותר ממיליון פליטים סורים שנמלטו מארצם, רובם לטורקיה וירדן, ועוד מיליון פליטים לפחות בתוך סוריה עצמה - אזרחים שנמלטו מאזורי הקרבות לאזורים אחרים במדינה.