דרכון צרפתי לגיבור מ"היפר כשר"

הצעיר המוסלמי ממאלי שהציל את חיי הלקוחות כשהחביא אותם בחדר הקירור של "היפר כשר" בפריז – קיבל אזרחות מראש ממשלת צרפת, שהיגר למדינה בעצמו בגיל 20. "האומה אוהבת ומברכת אנשים כמוך, שמבטאים את הרצון לאמץ את הערכים של צרפת", אמר שר הפנים כשהעניק לו את האזרחות

הטקס בפריז, אתמול (AP)

לאסאנה באת'ילי שהציל יהודים במהלך הפיגוע במרכול הכשר בפריז קיבל אמש (שלישי) אזרחות צרפתית - מראש הממשלה בעצמו. "אנחנו מקבלים בברכה אזרחים שמבטאים את הרצון לאמץ את הערכים של צרפת", אמר שר הפנים ברנאר קזנוב כשהעניק לו את הדרכון.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

הצעיר בן ה-24, אזרח מאלי בצפון אפריקה, מילט חמישה מלקוחות המרכול לקומת המרתף והראה להם את הדלת לחדר הקירור הסגור, שם המחבל שרצח ארבעה בני אדם לא הבחין בהם. אחרי שעות של חרדה הם שוחררו ללא פגע, ומיהרו לספר על העובד, מוסלמי מאפריקה, שהציל את חייהם מהטרוריסט.

"אני גאה מאוד ונרגש, אני רוצה להודות לאלה שתמיד סמכו עליי ושתמכו בי", אמר כשניכר על פניו שהוא מתרגש. "אני חושב על ההורים שלי, על המשפחה שלי בצרפת ובמאלי, בעולם כולו. אני רוצה להודות גם לחברים שלי". זולת האזרחות, הוא קיבל אות כבוד על מעשיו יחד עם ספר בנושא אזרחות ומכתב אישי מנשיא צרפת פרנסואה הולנד.

החלום התגשם מהר מהצפוי

שר הפנים קזנוב אמר: "סיפרת שכאשר היית ילד חלמת להיות אזרח צרפתי, וביקשת אזרחות ביולי האחרון. היום החלום הזה מתגשם, קצת יותר מהר מהצפוי. האומה אוהבת ומברכת אותך ומקבלת בברכה אזרחים כמוך, שמבטאים את הרצון, לאמץ את הערכים שלה".

ראש הממשלה מנואל ואלס, בנם של מהגרים ספרדיים בעצמו שהפך צרפתי כשהיה בן 20, אמר כי מהיום שבו הפך לשר פנים בשנת 2012 ועוד לפני שהפך לראש הממשלה בשנת 2014, הוא עבד ללא הפסקה להגדלת מספר המתאזרחים ברפובליקה.

באת'לי הגיע לצרפת ממאלי בשנת 2006 וקיבל אישור עבודה אחרי חמש שנים, וכעת כאמור גם אזרחות. הולנד הודיע היום שהוא מגייס עוד 1,400 אנשי מודיעין כדי להילחם בטרור, והתובע הצרפתי הודיע היום על חקירת ארבעה חשודים נוספים בקשר לאירועי הטרור, חשודים שעל פי הפרסומים עמדו בקשר עם מחבלים אחרים בבלגיה, בספרד ובטורקיה.