דיווח: הפיצוצים באירן - במפעל לפיתוח נשק כימי

למרות שההנהגה האירנית טוענת כי סדרת הפיצוצים שאירעה שלשום מחוץ לטהרן מקורה בפיצוץ מבוקר של תחמושת ישנה, היום עולים דיווחים על כך שמקור הפיצוץ הוא במפעל צבאי אשר עוסק בפיתוח תכנית הנשק הלא-קונבציולני של הרפובליקה האיסלמית

מפעל צבאי באירן, ארכיון (רויטרס)

עוד תקלה במירוץ החימוש האירני? שלושה ימים אחרי שנשמעה סדרת פיצוצים בשכונת מגורים סמוך לטהרן, מתברר כי הפיצוצים אירעו במתחם תעשייתי המייצר חומרים כימיקלים לחומריים צבאיים - כך מדווח האתר "ישראל דיפנס".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

שלשום, סמוך לשעה 14:00 שעון אירן, שלושה פיצוצים הרעידו את מתחם הכימיקלים התעשייתיים "ראג'ה-שימי" מחוץ לבירה. בעשור האחרון נחשב המתחם המדובר לאחד מהמפעלים העוסקים הפיתוח תכנית הנשק הכימי והגרעיני של אירן.

המפעל שספג את הפיצוץ שייך למשרד הביטחון האירני, והוא עוסק בעיבוד סוגים שונים של כימיקלים. בין השאר, גם של כאלה היכולים לשמש לייצור דלק לטילי קרקע-קרקע. הבוקר הכריז סגן שר הפנים האירני כי הפיצוץ נעשה בצורה מבוקרת על ידי השלטונות לטובת חיסול תחמושת ישנה.

הטענה על פיצוץ מבוקר במתקנים צבאיים משמשת לא פעם את הגורמים האירנים - בעבר הושמעו טענות דומות על פיצוצים שאירעו בבסיס הטילים האחראי על שיגור טילי 3 ו-4, ובמרכזי פיתוח לדלק עבור טילים לטווח ארוך.