ברלוסקוני שוב בדרך לכלא? לא בטוח

ראשת ממשלת איטליה לשעבר סילביו ברלוסקוני ממשיך להסתבך: הערעור שהגיש על העונש שקיבל בפרשת העלמות המס נדחה, ובית המשפט שב והטיל עליו 4 שנות מאסר. עם זאת, פרשנים באיטליה מעריכים כי ברלוסקוני לא ייכנס לכלא בסופו של דבר וכי מצבו המשפטי לא מסכן את יציבות הממשלה

סילביו ברלוסקוני. יש סיבה לדאגה? (רויטרס)

העונש הוחמר, אך אין חשש ממאסר: בית המשפט באיטליה דחה אמש את ערעורו של ראש הממשלה לשעבר סילביו ברלוסקוני על העונש שהוטל עליו בגין עבירות מס שביצע בחברת התקשורת שבבעלותו. בית המשפט אמנם השיב את עונש המאסר שהוטל על ברלוסקוני על כנו, אך הפרשנים באיטליה מעריכים שהוא לא ייאסר.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

באוקטובר האחרון הורשע ברלוסקוני בפרשת העלמות מס שביצע בחברת התקשורת שבבעלותו "מדיה-סט" ובית המשפט הטיל אז על ראש הממשלה לשעבר 4 שנות מאסר. זמן קצר לאחר מכן הפחית בית המשפט במילאנו את עונשו לשנה אחת בלבד, אולם אמש דחה בית המשפט את ערעורו של ברלוסקוני - ו"החיה" את העונש המקורי.

למרות זאת, לברלוסקוני יש אפשרות לערער על העונש בערכאה משפטית נוספת ובאיטליה מעריכים כי ראש הממשלה לשעבר לא עומד להיכנס לכלא."זו פסיקה אומללה, אבל היינו בטוחים שזה מה שיוחלט", אמר עורך דינו של ברלוסקוני והוסיף: "אנחנו מתכוונים לערער עכשיו לבית המשפט העליון".

ברלוסקוני כמובן מכחיש את ההאשמות נגדו, אך נדמה שהוא מודאג הרבה יותר ממצבה של חברת התקשורת שלו שהולכת וצוברת הפסדים, מאשר ממצבו המשפטי המורכב. נגד ברלוסקוני מתנהל בימים אלה משפט נוסף, באשמה של שידול לזנות של נערה ממוצא מרוקני בעת שהייתה קטינה.

הפסיקה לא מסכנת את הממשלה החדשה

רה"מ החדש לטה עם הנשיא פרס (קובי גדעון, לע"מ)
רק לפני כשבועיים הושבעה ממשלת איטליה החדשה בראשותו של אנריקו לטה, המורכבת ממפלגת השמאל שבראשה הוא עומד וממפלגת הימין של ברלוסקוני. הממשלה גם כך נחשבת לבלתי יציבה, במיוחד לאור העובדה שברלוסקוני יכול להפילה אם רק יחליט לפרוש ממנה.

עם זאת, ראש הממשלה לשעבר לא מחזיק בתפקיד ציבורי עקב האיסור שהוטל עליו ולכן הפסיקה בעניינו לא מאיימת באופן ישיר על יציבות הממשלה. רק אם ברלוסקוני יחליט להוציא את מפלגתו מן הממשלה - מכל סיבה אחרת - ממשלת איטליה החדשה תיפול.

"הממשלה לא תיפול בגלל ההחלטה של בית המשפט לערעורים", סיפר בכיר בממשלה לסוכנות הידיעות "רויטרס". שר התחבורה מאוריציו לופי, חבר במפלגתו של ברלוסקוני, סבור שהמאבק בבית המשפט הוא פוליטיולא חוקי: "גזר הדין אינו צודק ולא ניתן לו לערער את יציבותה של הממשלה".