נאום מצב האומה של אובמה: כלכלה, טרור, דאע"ש - וסייבר

נשיא ארה"ב ברק אובמה נשא את נאום "מצב האומה" השנתי. כשאין מולו קמפיין בחירות נוסף, הנשיא דיבר בפתיחות על הנושאים שמדאיגים אותו כמו התחממות כדור הארץ והצורך להעלות מסים. הוא התייחס בקצרה יחסית לנושאי חוץ וביטחון, וביקש מהקונגרס סמכויות מול דאע"ש. הוא לא דיבר כלל על הסכסוך הישראלי-ערבי

נשיא ארה"ב ברק אובמה נשא הלילה (רביעי) את נאום "מצב האומה" השנתי בארצו. בנאומו בפני הקונגרס האמריקני אמר הנשיא כי ארצות הברית חייבת לעצור את התקדמותם של לוחמי המדינה האסלאמית בעיראק ובסוריה, הוא קורא לקונגרס להעביר לידיו סמכות החלטה המאשרת לפעול נגד הארגון. "זה ייקח זמן, זה ידרוש התמקדות, אבל אנחנו נצליח", הוא אומר. ישראל הוזכרה בנאום פעם אחת, כשאמר על אירן: "נשמור על בעלות בריתנו - כולל ישראל".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

נאום מצב האומה הוא חובה חוקתית של הנשיא, שמחוייב למסור לנציגים הנבחרים של האמריקנים דוח מצב על פעולתו כנשיא ארה"ב. בנאום הלילה אובמה נראה נינוח, בטוח בעצמו ואופטימי מבעבר. הוא הדגיש בנאומו כי הוא אינו רץ לתפקיד ציבורי נוסף, אין לו עוד קמפיין לפניו - ולכן הוא יכול לפעול באופן חופשי על פי מה שהוא חושב שיהיה הטוב ביותר לתושבי ארה"ב, ולשם כך הוא צריך את שיתוף הפעולה של הקונגרס.

אובמה התייחס, גם אם בקצרה, למלחמה בארגון דאע"ש. "מטרת הקואליציה בראשות ארה"ב היא לעצור את ההתקדמות של הקבוצה בעיראק ובסוריה. אנחנו צריכים להראות לעולם שאנו מאוחדים במשימה זו על ידי העברת החלטה לאשר את השימוש בכח נגד הארגון", אמר לנציגי הקונגרס, בנאום הראשון שלו מאז שהפסיד לרפובליקנים ברוב גדול את הקונגרס בבחירות אמצע הקדנציה שהתקיימו לפני שלושה חודשים.

מתנגד לסנקציות חדשות על אירן

גם לגבי המו"מ עם אירן התייחס הנשיא. לטענתו המו"מ שמנהלות המעצמות עם אירן הצליח לעכב את תוכנית הגרעין האירנית, ובמידה הקונגרס ידחף להטלת סנקציות חדשות על אירן יוביל המהלך לכשלון השיחות, ועל כן הסנקציות צריכות להיות "מוצא אחרון" לדבריו: "הסכם שימנע מאירן נשק גרעיני יבטיח את ביטחונה של ארה"ב ושל בנות בריתה, כולל ישראל".

נאום ראשון מול קונגרס רפובליקני (רויטרס)
בעקבות מתקפת הסייבר שגרמה לדרדור ביחסים הרעועים בין ארה"ב לצפון קוריאה, ביקש נשיא ארה"ב להעביר חקיקה שתאפשר לממשל לסכל התקפות סייבר כמו זאת שפגעה ביעדים אמריקנים: "אם לא נפעל, נשאיר את האומה שלנו ואת הכלכלה שלנו פגיעים. רק אם אנחנו נפעל אנחנו יכולים להמשיך להגן על הטכנולוגיות ששחררו הזדמנויות עצומות עבור אנשים ברחבי העולם", אמר אובמה.

הנשיא התייחס לטרור המכה בעולם ללא רחם בחודשים האחרונים. "כבוד האדם הוא מעל לכל, לכן אנחנו מגנים עינויים. אנחנו נלחמים באנטישמיות המתפשטת בחלקים מסוימים בעולם ובמקביל ממשיכים להיאבק בסטריאוטיפים נגד המוסלמים. אין הבדל בינינו במלחמה בטרור, אנחנו מאוחדים ואנו נרדוף את הטרוריסטים ללא הפסקה, מפקיסטן ועד רחובות פריז".

סדין אדום לרפובליקנים: הנשיא דרש להעלות מסים

למרות ההתייחסות לאירן ולדאע"ש, כמו כל נאום "מצב האומה" רובו הוקדש לנושאים פנים-אמריקניים. הנשיא אמר כי ברצונו לעצב מחדש את הכלכלה במדינה כדי לעזור למעמד הביניים "ברגע זה - עם כלכלה צומחת, גרעונות שמתכווצים, עם תעשייה ואנרגיה משגשגות". בכדי לעזור לכלכלה לצמוח ביקש הנשיא מהקונגרס לאשר לו העלאות מסים של 320 מיליארד דולרים בכדי לעזור לו לשפר את מצבו של מעמד הביניים לדבריו - סדין אדום לרוב הרפובליקני שמתנגד נחרצות להעלאת מסים.

בלי עוד סנקציות: המו"מ עם אירן, ארכיון (AP)
נושא נוסף שעמד על סדר היום של הנשיא ולא זכה לאזכור בולט בנאומי מצב האומה עד כה הוא התחממות כדור הארץ. "עלינו להתייחס לנושא שינוי האקלים כאילו מדובר בנושא של ביטחון לאומי. 2014 הייתה השנה החמה ביותר שתועדה בהיסטוריה, למרות קולות אחרים, טובי המדענים בעולם אומרים לנו כי הפעולות שלנו משנות את האקלים. הפנטגון טוען כי התחממות כדור הארץ היא סיכון לביטחון הלאומי שלנו ועלינו לפעול בהתאם. השנה הגענו בבייג'ינג (בפסגה עם הנשיא שי) להסכמות היסטוריות, ועשינו בשש השנים האחרונות יותר ממה שנעשה בעבר, עלינו להמשיך כך". ארה"ב, למרות שמתגוררת בה רק 3% מאוכלוסיית העולם, אחראית ללמעלה מ-20% מפליטת גזי החממה בעולם.

אובמה התגאה בשיעור הפשע שיורד, במספר המשרות שעלה לצד המשך ההתייעלות בתקציב המדינה הפדרלי. הוא קרא לאחדות, ואמר כי הוא מאמין שהרעיון האמריקני אינו רק אוסף של מדינות "אדומות וכחולות" (רפובליקניות ודמוקרטיות) אלא אנשים עם רעיון גדול יותר, ברוח האבות המייסדים של ארה"ב. הוא קרא לשוויון, אמר כי כולם באמריקה צריכים להיות מכובדים "הומואים וסטרייטים כאחד", אך לאכזבת הקהילה הגאה בארה"ב הוא לא תמך בגלוי בנישואים חד מיניים מעל במת הקונגרס.