מי יהיה האיש שיחליף את אחמדינג'אד?

הנשיא מחמוד אחמדינג'אד לא יכול להמשיך לעוד כהונה, ובאירן החלה היום ההרשמה של המועמדים שעשויים לרשת אותו בתפקיד. מנהיגי התומכים ברפורמות שמוכרים לנו מההפגנות ב-2009, נמצאים במעצר בית. המועמדים הנותרים כולם שמרנים ותומכי האייתוללה חמנאי

האייתוללה חמנאי - יישאר מנהיג עליון (AP)

רוחות של שינוי? הרשויות בטהרן פותחות היום את תהליך ההרשמה של המועמדים שמעוניינים לרוץ בבחירות לנשיאות הרפובליקה האסלאמית שתיערך בחודש הבא - בחירת האיש שיחליף את מחמוד אחמדינג'אד. אחמדינג'אד לא יוכל להישאר נשיא לקדנציה נוספת.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

הבחירות והשבועות שלפניהן הופכים למבחן חשוב גם לממשל הנוכחי שמגדיר את עצמו דמוקרטי במדינה וגם לארגונים והאנשים דורשי השינוי באירן שמתכנסים תחת הכותרת - רפורמיסטיים. מדובר באותה הקבוצה שסבלה אחרי ומאז הבחירות האחרונות רדיפה, מעצרים וחקירות.

מנהיגי המחאה "הירוקה" שפרצה לפני ארבע שנים, נמצאים עכשיו במעצר בית ומנהיגי תנועות שנחשבים ליברלים מדי, עומדים מול לחץ בלתי פוסק מאז ההפגנות ההמוניות ב-2009, שפרצו אחרי בחירותו המחודשת של הנשיא אחמדינג'אד. על פי הטענות, הניצחון הושג במרמה.

סוכנויות הידיעות מדווחות שבשבועות האחרונים כוחות הביטחון הגבילו מאוד את הגישה לאינטרנט במטרה להשתיק את אנשי האופוזיציה. אנשים כמו מיר חוסיין מוסאווי שהנהיג את תנועת המחאה ב-2009 או מאהדי קארובי נמצאים תחת שמירה צמודה - לא עליהם, אלא מפניהם.

שינוי בסגנון אבל לא במהות

על פי ההערכות של מומחים ששוחחו עם כתבי סוכנות הידיעות AP, אין אף מועמד שמייצג את הדעות הליברליות, ואף מועמד שמבקש רפורמות כמו הנשיא לשעבר מוחמד חתאמי. זאת לא מפני חוסר במועמדים מתאימים, או מחוסר תמיכה, אלא מפני שהמועצה השלטת האסלאמית, אנשיו של האייתוללה חמנאי, לא יאשרו הרשמה של מועמדים כאלה ושמם לא יופיע בקלפי ב-14 ביוני.

רק מספר קטן של מועמדים שיירשמו היום ובמהלך השבוע הקרוב יאושרו. אחת מהתכונות ההכרחיות לנשיא הבא היא נאמנות למשטר האייתוללות, או יותר נכון למנהיג הרוחני - עלי חמנאי. הוא ואנשיו צפויים להדגיש את הנקודה הזו עוד יותר בבחירות השנה, אחרי תקופה בה הנשיא המכהן אחמדינג'אד, נאבק לא אחת במנהיג הרוחני העליון.

בשמות הבולטים במרוץ השנה נמצאים יועצו לשעבר של חמנאי, עלי אכבר ולאייאטי, ראש עיריית טהרן מוחמד באהר קאליבף ומי שמוכר למערב כנושא והנותן האירני בנושא הגרעין - חסאן רוואני שהיה הראשון שכבר נרשם כמועמד.

למרות שנשיא אירן הוא לא המנהיג העליון של המדינה, יש לו תפקידים, אחריות ושליטה על מספר נושאים חשובים ומרכזיים. הנשיא האירני הוא פניה של האומה בקהילה הבינלאומית והוא האחראי על שיקום הכלכלה האירנית, שנמצאת בימים אלו במשבר חמור, גם בגלל הסנקציות.

על פי הערכות, נשיאה הבא של אירן, ללא קשר לזהותו - ישנה את הסגנון והגישה הבומבסטית של אחמדינג'אד שנוהג להתגרות במערב, אבל לא ישנה את המדיניות והרדיפה אחרי יכולת גרעינית צבאית.