חקירה בגרמניה: אזרח בן 93 שימש כשומר באושוויץ

לפי דיווחים בתקשורת הגרמנית, הנס ליפשיץ בן ה-93 החשוד כפושע נאצי מתגורר היום בעיירה אלן. מקורות במשרד התובע חשפו כי נפתחה חקירה כנגדו בסתיו 2012. "הוא השתתף בטבח המונים והוצאות להורג של חפים פשע, בעיקר יהודים", אמרו במרכז ויזנטל והגדירו את ליפשיץ כנאצי הרביעי המבוקש ביותר

"השתתף בהוצאות להורג". אושוויץ, ארכיון (רויטרס)

הרשויות בגרמניה פתחו בחקירה נגד אזרח החשוד כי שימש כשומר במחנה ההשמדה אושוויץ במהלך מלחמת העולם השנייה. כך חשפו היום גורמים במשרד התובע בעיר שטוטגרט.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"החקירה החלה בסתיו 2012", סיפרו המקורות לסוכנות הידיעות הצרפתית AFP אך סירבו לנקוב בשמו של החשוד וציינו כי עד כה לא הוגש כתב אישום כנגדו. בתקשורת הגרמנית זיהו את החשוד כהנס ליפשיץ, אזרח גרמני בן 93, המתגורר בעיירה אלן בדרום מזרח המדינה. תחנת הטלוויזיה SWR דיווחה כי הוא עבד במחנה כטבח ולא כשומר.

ליפשיץ נולד בלטביה וקיבל על ידי הנאצים מעמד כבעל "אתניות גרמנית". הוא עבר לארצות הברית ב-1956 וגורש לגרמניה ב-1983.

ב-2013 דירג אותו מרכז שמעון ויזנטל כנאצי הרביעי המבוקש ביותר, בטענה כי שירת באס.אס מ-1941 עד 1945 "והשתתף בטבח המונים והוצאות להורג של אזרחים חפים מפשע, בעיקר יהודים".

ב-2011 הורשע בבית משפט בגרמניה ג'ון דמיאניוק בסיוע לרצח של למעלה מ-28,000 יהודים כששירת כוואכמן, כזקיף במחנה סוביבור ונגזרו עליו חמש שנות מאסר. טרם קבלת החלטה בערעורו מת דמיאניוק.