אובמה: "טרם הוחלט האם לחמש את המורדים בסוריה"

נמשכים הלבטים בממשל בוושינגטון האם להתערב באופן פעיל בנעשה בסוריה. במהלך מסיבת עיתונאים במקסיקו אמר הנשיא אובמה כי ארצו עדיין שוקלת את צעדיה בכל הקשור לחימוש המורדים במדינה. "אנחנו עדיין שוקלים את כל האפשרויות", אמר אובמה

עדיין מתלבט. אובמה (רויטרס)

בממשל האמריקני ממשיכים להתלבט האם להתערב באופן פעיל בנעשה במלחמת האזרחים בסוריה. במסיבת עיתונאים שערך הלילה נשיא ארצות הברית, ברק אובמה, במהלך ביקור במקסיקו, אמר הנשיא כי הממשל בוושינגטון עדיין שוקל אילו צעדים לנקוט על מנת לסייע לכוחות האופוזיציה במדינה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"ארצות הברית ממשיכה להעריך את מידת הסיוע שתעניק לכוחות האופוזיציה הסוריים", אמר אובמה לעיתונאים, "בשלב זה הממשל שוקל את כל האפשרויות הקיימות בתגובה לשימוש, לכאורה, בנשק כימי בקרבות המתנהלים בסוריה".

"אנו ממשיכים כל העת לנתח את המצב בשטח", הוסיף אובמה ואמר כי "אנחנו עובדים יחד עם שותפינו הבינלאומיים על מנת למצוא את הדרך הטובה ביותר להביא לשינוי פוליטי בסוריה. לאחרונה ראינו הרבה שפיכות דמים, בנוסף לשימוש פוטנציאלי בנשק כימי בתוך המדינה. כוונתי היא שנבחן את כל האפשרויות".

"בוחנים את האפשרויות", הייגל (רויטרס)
מוקדם יותר, התייחס גם שר ההגנה האמריקני, צ'אק הייגל, למתרחש במדינה המשוסעת במהלך תדרוך עיתונאים בפנטגון יחד עם שר ההגנה של בריטניה ואמר כי "ממשל אובמה שוקל מחדש את האפשרות לחמש את המורדים בסוריה וכרגע עדיין אין הכרעה בנושא".

כשנשאל מדוע ארצות הברית שוקלת לחמש את המורדים ענה הייגל כי "אנחנו בוחנים ושוקלים מחדש את כל האפשרויות. זה לא אומר שכך נפעל או לא נפעל". שר ההגנה הבריטי, פיליפ האמונד, התייחס אף הוא לאפשרות של התערבות בנעשה בסוריה ואמר כי "כל פעולה שננקוט צריכה להתבסס על ראיות ברמה הגבוהה ביותר".

"אובמה נערך לשלוח נשק למורדים בסוריה"

מוקדם יותר השבוע, דווח ב"וושינגטון פוסט" כי מקורות בכירים בבית הלבן טענו שהנשיא אובמה מתכוון לשלוח כלי נשק לאופוזיציה הסורית וכבר החל בביצוע צעדים לקראת מדיניות אגרסיבית יותר של ארה"ב ובעלות בריתה על מנת להדיח את הנשיא אסד.

הבכירים אמרו כי אספקת נשק למורדים היא אחת מהאפשרויות שעומדות כעת בפני הנשיא, וכי נעשות התייעצויות פוליטיות בתוך ארה"ב ובינה למדינות אחרות כדי לבחור באפשרות הפעולה מול סוריה. על פי הדיווח עיקר הדיונים מתנהלים מול נשיא רוסיה ולדימיר פוטין, בתקווה שההוכחות לפיהם בסוריה נעשה שימוש בנשק כימי יניעו אותו לשקול מחדש את תמיכתו באסד.

הנשיא אובמה שוחח בתחילת השבוע עם הנשיא פוטין בטלפון, ומזכיר המדינה קרי יגיע למוסקבה במהלך סוף השבוע. אובמה מקווה כי קרי יגיע להסכמה עם פוטין על שליחה של כלי נשק לאופוזיציה הסורית עוד לפני הפגישה בין אובמה עצמו לפוטין - פגישה המתוכננת להתקיים במהלך חודש יוני.