ראש ממשלת ארגנטינה: "התובע שם קץ לחייו"

יממה לאחר שנמצא מת בחדר האמבטיה בדירתו, ממצאי החקירה מצביעים כי התובע המיוחד אלברטו ניסמן התאבד ולא נרצח - כך הבהיר ראש הממשלה. אמש הפגינו אלפים במחאה נגד הנשיאה קירשנר, בעקבות הפרסומים על מותו של התובע, שהאשים אותה בטיוח חקירת הפיגוע בבניין הקהילה היהודית לפני 20 שנה

אלברטו ניסמן (רויטרס)

למרות נסיבות מותו המסתוריות של התובע המיוחד אלברטו ניסמן, שעות לפני עדותו בפני ועדה של הפרלמנט הארגנטיני נגד הנשיאה קריסטינה קרישנר, הודיעה היום (שלישי) ממשלת ארגנטינה רשמית כי התובע לא נרצח, אלא שם קץ לחייו בדירתו שבבואנוס איירס.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"יש בידינו הערכה ראשונית של העובדות, עדי ראייה, גישה לסרטי אבטחה של הבית, תוצאות הנתיחה שבוצעה בגופה וזיהוי הנשק", הצהיר ראש הממשלה חורחה קפיטניץ'. "אנחנו ממשיכים ברישום שיחות הטלפון והצלבתן, כדי לוודא בצורה יעילה אילו גורמים יכלו להביא אותו להחלטה להתאבד".

פגנות בבואנוס איירס, אתמול (AP)

לפי גורמים רשמיים בארגנטינה, לא נמצאה כל ראייה למעורבות של גורם חיצוני במותו של ניסמן, שעומד בראש הצוות החוקר את הפיגוע במרכז הקהילה היהודית בבואנוס איירס ב-1994, שנמצא אתמול ירוי וללא רוח חיים. "אנו עדיין מחכים לתוצאות הבדיקות הסופיות בכדי לשלול כל השערה נוספת", אמרה תובעת המשרד לחקירת המקרה, ויויאנה פיין.

למרות הודעת הרשויות, שלפיה לא היו מעורבים נוספים במותו של התובע, אלפים הפגינו אמש ברחובות ארגנטינה נגד הנשיאה ומחו על מותו.

ניסמן, שהיה אחראי על חקירת הפיגוע, האשים בשבוע שעבר את הנשיאה קירשנר בניסיון לטייח את חקירת הפיגוע שבו נהרגו 85 בני אדם ואת מעורבותה לכאורה של אירן, במטרה לקבל נפט אירני במחירים זולים.

גלעד בבירת ארגנטינה (AP)

אמו של ניסמן מצאה אותו ללא רוח חיים

התובע המיוחד נמצא בחדר האמבטיה בדירתו, אך שום מכתב התאבדות לא התגלה עד כה. כעת נבדק החשד כי אדם נוסף הכריח את ניסמן להתאבד, אך הרשויות בשלב זה אינן מאשרות גרסה זו.

שר הביטחון הארגנטיני אמר אתמול כי ניסמן נמצא מת בדירתו שבקומה ה-13 במגדלי "לה-פארק". ממשרד הביטחון נמסר כי המאבטחים של התובע המיוחד התקשרו לאמו אחרי שלא ענה לטלפון או לאינטרקום. אמו של ניסמן ניסתה להיכנס לדירה, אך הדלת הייתה נעולה והיא הזמינה פורץ. כשנכנסה לדירה היא מצאה את בנה על רצפת האמבטיה, כשלידו אקדח 22 מ"מ טעון.

ניסמן היה אמור להופיע היום אתמול מול ועדה של חברי פרלמנט כדי להסביר את ממצאי החקירה שניהל ואת ההאשמות כלפי הנשיאה קירשנר. הוא טען שאירן היא זו שמימנה והזמינה את הפיגוע ב-1994, האשמות שבטהרן הכחישו בתוקף.

ניסמן מונה לעמוד בראש צוות החקירה של הפיגוע על ידי בעלה המנוח של הנשיאה קירשנר, נסטור קירשנר לפני 10 שנים. ב-2013 הקימה הנשיאה קירשנר את "ועדת האמת" יחד עם אירן כדי לחקור את הפיגוע. ניסמן אמר שהוועדה הזו סייעה בהסרת כתבי אישום מחמישה אזרחים אירנים שהיו מעורבים בתכנון הפיגוע.