צפו: סערה מרהיבה על פני השמש

מרכז תצפית של נאס"א, שמתמקד בשמש, מספק צילומים של סערה עזה שתועדה בעזרת קרניים אולטרא-סגולות. בסרטון נראים לשונות אש אדירות וחלקיקים שנשלחים לרחבי הגלקיסה במהירות של מיליון קילומטרים לשעה

סוכנות החלל האמריקנית נאס"א מפרסמת היום סרטון וידאו ובו תיעוד של סערה על פני השמש. בסרטון ניתן לראות פליטת גזים מאסיבית ולשונות אש שנשלחות למרחק של מאות אלפי קילומטרים מהשמש. בזמן האחרון מתרבות הסערות על פני השמש, שחלקן גורמות לשינויים, שאמנם נתפסים כבלתי מורגשים, אבל יש להם השפעות בכל רחבי הגלקסיה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

על פי נאס"א, החלקיקים שפולטת השמש - במשקל מיליארדי טונות - נעים במהירות של מיליון קילומטרים לשעה. הסרטון שפורסם הוא בעצם תיעוד שנערך על ידי מרכז התצפית של נאס"א הנקרא "דינאמיק" ומתמקד בתצפיות על השמש.

הסופות או ההתפרצויות האלה משפיעות על לוויינים ועל שדות מגנטיים בכדור הארץ - ובכל הגלקסיה. בחודשים האחרונים אנו עדים למספר סערות דומות , שלחלקן הייתה השפעה גם עלינו. "השמש הופכת להיות יותר ויותר פעילה, ויש לזה השפעה על מיליוני בני אדם", הסביר ד"ר מת'יו פן ממצפה הכוכבים הלאומי באריזונה שבארה"ב.

סערה על פני השמש (NASA)
"סופות סולאריות עלולות לגרום את הנזק הרב ביותר מבין סופות החלל המוכרות לנו", הוסיף החוקר האמריקני. "במהלך השנתיים הקרובות אנו מצפים לשורה של סערות נוספות מהסוג הזה". הוא הסביר כי חלק מהסופות שהתרחשו בחודש מרץ האחרון פגעו בתשדורות סלולריות, ברשתות חשמל ובתקשורת שלנו עם לוויינים שלה יש השפעה, למשל, על הניווט הנסמך על GPS או על שידורי טללוויזיה ורדיו.