דיווח בארה"ב: "אובמה מעוניין לשלוח נשק לסוריה"

דיווחים בארה"ב טוענים כי הנשיא אובמה רוצה לשלוח נשק למורדים בסוריה. לשם כך הוא מעוניין להשיג הסכמה רחבה בבית ומחוצה לו – כשההתמקדות כעת היא בשכנועו של נשיא רוסיה פוטין להסכים למהלך ולהפסיק את תמיכתו באסד. אתמול אמר אובמה כי אכן נעשה שימוש בנשק כימי בסוריה, אך לא ברור מי השתמש בו

הנשיא אובמה, ארכיון (רויטרס)

מקורות בכירים בבית הלבן אומר כי הנשיא אובמה מתכוון לשלוח כלי נשק לאופוזיציה הסורית והוא כבר החל בביצוע צעדים לקראת מדיניות אגרסיבית יותר של ארה"ב ובעלות בריתה על מנת להדיח את הנשיא אסד, כך מדווח העיתון האמריקני "הוושינגטון פוסט".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

הבכירים טוענים כי אספקת נשק למורדים היא אחת מהאפשרויות שעומדות כעת בפני הנשיא, וכי נעשות התייעצויות פוליטיות בתוך ארה"ב ובין ארה"ב למדינות אחרות כדי לבחור באפשרות הפעולה מול סוריה. על פי הדיווח עיקר הדיונים מתנהלים מול נשיא רוסיה ולדימיר פוטין, בתקווה שההוכחות לפיהם בסוריה נעשה שימוש בנשק כימי יניעו אותו לשקול מחדש את תמיכתו באסד.

הנשיא אובמה שוחח לפני יומיים עם הנשיא פוטין בטלפון, ומזכיר המדינה קרי יגיע למוסקבה במהלך סוף השבוע. אובמה מקווה כי קרי יגיע להסכמה עם פוטין על שליחה של כלי נשק לאופוזיציה הסורית עוד לפני הפגישה בין אובמה עצמו לפוטין, פגישה המתוכננת להתקיים במהלך חודש יוני.

אובמה: נשק כימי משנה את כללי המשחק

אתמול אמר הנשיא אובמה כי העדויות על שימוש בנשק כימי בסוריה משמען "שינוי כללי המשחק, אך "עדיין לא ברור מי השתמש בו ובאיזה אופן"."חשוב לברר את העובדות. אם נמהר להסיק מסקנות ללא עדויות מוצקות, לא נוכל לגייס את תמיכת הקהילה הבינלאומית", אמר הנשיא במסיבת עיתונאים. ביום שישי האחרון הבהיר אובמה כי השימוש בנשק כימי משנה כללי משחק אך טען כי הערכות המודיעין בנושא עדיין ראשוניות.

איש המפתח. הנשיא פוטין, ארכיון (AP)
"כשאמרתי משנה כללי משחק התכוונתי לכך שנצטרך לבחון מחדש את האפשרויות העומדות בפנינו", הסביר הנשיא האמריקני, "ברור שיש בידינו אפשרויות שעומדות על הפרק ולא השתמשנו בהם".

הוא ציין כי כבר בשנה שעברה ביקש מהפנטגון שיבחן את האופציות שעל הפרק. "ברור שזו תהיה הסלמה וסיכון לקהילה הבינלאומית", הבהיר אובמה. לדבריו, ארצות הברית אינה עומדת וצופה בטבח ההמונים בסוריה מהצד. "כבר מההתחלה המדיניות שלי היתה שאסד איבד את הקרדיט שלו", אמר הנשיא, "הדרך היחידה להביא יציבות לסוריה זה ירידתו מהשלטון".

אובמה שב והדגיש את ההרסניות הטמונה בשימוש בנשק כימי. "כשאתה משתמש בנשק כזה יש לך את הפוטנציאל להרוג הרבה אנשים באופן הכי פחות הומאני שאפשר. אנחנו לא רוצים לשחרר את השד הזה".