אובמה: "יש עדויות לשימוש בנשק כימי, אך לא יודעים מי השתמש בו"

במסיבת עיתונאים שב והדגיש נשיא ארה"ב כי העדויות להימצאותו של נשק כימי בסוריה אינן מוצקות. "אם נמהר להסיק מסקנות לא נוכל להשיג את תמיכת הקהילה הבינלאומית", הסביר. יחד עם זאת הבהיר כי בידי ארצות הברית אופציות שטרם נעשה בהן שימוש ועדיין על הפרק, אך מדובר ב"סיכון לעולם"

נשיא ארצות הברית ברק אובמה שב ואומר היום כי בידי ארצות הברית עדויות לכך שנעשה שימוש בנשק כימי במהלך הלחימה בסוריה. הוא הדגיש פעם נוספת שהשימוש בנשק כימי "משנה את כללי המשחק, אך "עדיין לא ברור מי השתמש בו ובאיזה אופן".  

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"חשוב לברר את העובדות. אם נמהר להסיק מסקנות ללא עדויות מוצקות, לא נוכל לגייס את תמיכת הקהילה הבינלאומית", אמר הנשיא במסיבת עיתונאים. ביום שישי האחרון הבהיר אובמה כי השימוש בנשק כימי משנה כללי משחק אך טען כי הערכות המודיעין בנושא עדיין ראשוניות. "כשאמרתי משנה כללי משחק התכוונתי לכך שנצטרך לבחון מחדש את האפשרויות העומדות בפנינו", הסביר הנשיא האמריקני, "ברור שיש בידינו אפשרויות שעומדות על הפרק ולא השתמשנו בהם".

הוא ציין כי כבר בשנה שעברה ביקש מהפנטגון שיבחן את האופציות שעל הפרק. "ברור שזו תהיה הסלמה וסיכון לקהילה הבינלאומית", הבהיר אובמה. לדבריו, ארצות הברית אינה עומדת וצופה בטבח ההמונים בסוריה מהצד. "כבר מההתחלה המדיניות שלי היתה שאסד איבד את הקרדיט שלו", אמר הנשיא, "הדרך היחידה להביא יציבות לסוריה זה ירידתו מהשילטון".

אובמה שב והדגיש את ההרסניות הטמונה בשימוש בנשק כימי. "כשאתה משתמש בנשק כזה יש לך את הפוטנציאל להרוג הרבה אנשים באופן הכי פחות הומאני שאפשר. אנחנו לא רוצים לשחרר את השד הזה".