ראש ממשלת יפן: "האיום של דאע"ש בלתי נסלח, לשחרר מיד את החטופים"

במסיבת עיתונאים שקיים במהלך ביקורו בישראל, קרא ראש ממשלת יפן שינזו אבה לשחרר את אזרחי ארצו שנשבו על ידי ארגון המדינה האסלאמית. הוא הדגיש כי אין הבדל בין המקרה הזה לטבח בצרפת: "על הקהילה הבינלאומית להילחם בקיצוניות"

רה"מ היפני אבה ונתניהו (קובי גדעון / לע"מ)

"שחררו מיד את החטופים": זה המסר שהעביר הבוקר (שלישי) ראש ממשלת יפן, שינזו אבה, לפעילי ארגון דאע"ש המחזיקים בשני אזרחי יפן - ומאיימים להוציאם להורג בתוך 72 שעות, אם דרישתם לקבל 200 מיליון דולר לא תיענה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

במסיבת עיתונאים שערך בירושלים, בה הוא מבקר היום, התייחס ראש ממשלת יפן לראשונה לקלטת המצמררת שנחשפה הבוקר בה נראים בני הערובה היפנים על ברכיהם, כשביניהם עומד פעיל הארגון שנודע בכינוי ג'ון הג'יהאדיסט, עם סכין שלופה: "אני דורש שלא יפגעו בהם", הכריז אבה.

בהתייחסו לשאלת חדשות 2, הצהיר ראש הממשלה היפני שהצלת חיי אדם עומדת בראש סדר העדיפויות שלו, קרא לשחרור מידי של האזרחים היפנים וטען שמעשיהם של הטרוריסטים הם "בלתי נסלחים".

"הקיצוניות הזו של דאע"ש מסכנת את הקהילה הבינלאומית. אני מגנה כל פעילות טרור וקורא לעולם להילחם בתופעה", הוסיף ואמר שהוא חש רגשות של טינה ושנאה כלפי החוטפים.

"200 מיליון דולר - או שנערוף את ראשי החטופים"

בסרטון המצמרר מבית היוצר של דאע"ש שהופץ הבוקר נראה ג'ון הג'יהאדיסט, המוכר מסרטוני הארגון הקודמים כשסכין בידו, וכשלצדו שני בני הערובה היפנים על ברכיהם. לדבריו, אם לא יועברו לידי הארגון 200 מיליון דולר תוך 72 שעות - הם יוצאו להורג.

"ראש ממשלת יפן, למרות שאתה מרוחק יותר מ-8,000 קילומטרים מהמדינה האסלאמית, אתם חלק במסע הצלב הזה", אמר ג'ון הג'יהאדיסט בסרטון החדש. "תרמתם בפחדנותכם 100 מיליון דולרים כדי לסייע בהרג נשינו וילדינו - ולהרוס את בתיהם של מוסלמים. לכן, חייו של אחד מבני הערובה הללו יעלו לכם 100 מיליון דולרים", המשיך.

"כדי לעצור את התפשטות המדינה האסלאמית, תרמתם 100 מיליון דולר נוספים, לכן גם חייו של בן הערובה הנוסף יעלו לכם סכום דומה", איים - ופנה לעם היפני ודרש להפעיל לחץ על הממשלה על מנת שתשלם תוך 72 שעות את הכופר, או שהשניים יוצאו להורג.

על פי הפרסומים ביפן, שמות השבויים הם קנג'י גוטו והרונה יוקאווה. יוקאווה, קבלן צבאי פרטי בשנות ה-40 לחייו, נחטף בסוריה ככל הנראה בחודש אוגוסט. טרם התברר מדוע נסע לסוריה. עמיתו גוטו הוא עיתונאי עצמאי שנסע לסוריה על מנת לדווח מהלחימה. 

ככל הידוע לגורמי המודיעין במערב, בידי ארגון הטרור נמצאים גם העיתונאי הבריטי ג'ון קנטלי, שהפך למעין דובר של הארגון, ואישה אמריקנית כבת 26 ששמה לא פורסם לבקשת הרשויות בארה"ב.

אגף המלחמה בטרור במשרד החוץ היפני צפה בסרטון, וצוות של המשרד ניתח את המסר המאיים - וקבע כי הוא מהימן. משרד החוץ היפני הצהיר כי אין בכוונת יפן להיכנע לטרור: "איום מסוג זה אינו מקובל, ואנו זועמים".