הוכתר מלך חדש בהולנד

מיליוני אזרחים הולנדים ובני משפחות מלוכה מרחבי אירופה נפרדים היום מהמלכה בשלושת העשורים האחרונים - ביאטריקס - ומברכים את בנה וויליאם אלכסנדר, שמוכתר למלך החדש. לראשונה מאז 1890 יושב על כס המלוכה מלך ולא מלכה

ביאטריקס פרשה מכס והעבירה את הכתר לבנה הבכור ויליאם אלכסנדר. מיד אחרי הטקס המלכה , בנה וויליאם אלכסנדר ורעייתו מקסימה יצאו למרפסת מעל הכיכר ונופפו לרבבות שמתינו למטה בצבעי הכתום - צבע המלכות ההונלדי. את טקס הכתרתו של המלך החדש העברנו בשידור חי בחדשות 2 באינטרנט.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

כ-1,000 עיתונאים ומיליון אזרחים הולנדים נרגשים לבושים בכתום התרכזו היום באמסטרדם לקראת טקס הכתרת המלך הראשון של הולנד ב-122 השנים האחרונות. המלך וויליאם אלכסנדר יחליף את אמו, המלכה ביאטריקס - שפרשה.

ביאטריקס היא אחת הנשים האהובות בהולנד, אבל היא כבר בת 75 ואחרי 33 שנים על כס המלכות, הודיעה השנה על כוונתה לפרוש. המלכה ביאטריקס הולכת בדרכי אמה וסבתה, שנהגו כמותה ופרשו לטובת הדור הבא.

אמסטרדם נצבעה בכתום (רויטרס)
היום, 30 באפריל, הוא גם "יום המלכה" בהולנד שכולל מסיבות רחוב ססגוניות. העברת כתר המלוכה רק הופכת את היום הזה לחגיגי הרבה יותר ורחובות אמסטרדם מארחים מסיבה אחת גדולה. "עומד להיות כאן בלגן, אבל אנחנו ההולנדים אוהבים בלגן", אמר מארק ואן דר לינדן, יועץ התקשורת של בית המלוכה.

חגיגות בהולנד (רויטרס)

בלגן מלכותי כתום  

כוחות הביטחון ההולנדים נערכים לאבטח את ה"בלגן" הזה, 10,000 שוטרים גלויים ו-3,000 סמויים יפקחו על האירועים וינסו לזהות חשודים בקהל. המרחב האווירי מעל הבירה ההולנדית נסגר אמש למשך שלושה ימים.

אזרחית הולנד חוגגת (רויטרס)

המלכה ביאטריקס תפרוש בטקס פרטי שייערך בארמון, הרחק מעיני הציבור, אבל טקס ההכתרה של המלך וויליאם אלכסנדר ייערך בכנסיית ניווה קרק שבכיכר דאם בהשתתפות אורחים מכובדים ו-500 הולנדים ברי מזל, שהוזמנו לאירוע. המלך יישבע אמונים לפרלמנט - כנהוג במלוכה הדמוקרטית.

חוץ מחברי הפרלמנט (כמה מהם יעדרו במחאה על מוסד המלוכה), הגיעו לטקס בני מלוכה בריטים (הנסיך צ'ארלס), בלגים, דנים, נורבגים, ספרדים, שוודים, תאילנדים ונציג ממשפחת הקיסרות היפנית. הם יברכו את וויליאם אלכסנדר, שאמר השבוע: "אני מוכן באמת לרשת את הכתר מאמי".

החגיגות בהולנד (רויטרס)
שגריר הולנד בישראל, קאספר וולדקאמפ אמר: "אנו רוצים להביע את תודתנו הכנה להוד מלכותה המלכה ביאטריקס על תרומתה הרבה למדינה ב- 33 שנות שלטונה. בד ובבד אנו נרגשים לקראת הכתרתו של בנה וויליאם אלכסנדר למלך הולנד. אנו מאחלים לו הצלחה רבה בתפקידו החדש כראש בית המלוכה וכנציג הולנד בעולם. הסקר שערכנו מראה שהציבור הישראלי רואה בהולנד כאחת המדינות הידידותיות ביותר באירופה. אני בטוח שהמלך וויליאם אלכסנדר ואישתו המלכה מקסימה ימשיכו לשמור על הקשר החם בין שני העמים".

החגיגות בהולנד (רויטרס)

חוגגים באמסטרדם, היום (רויטרס)