ארגנטינה: "שוללים מעורבות של גורמים חיצוניים במותו של אלברטו ניסמן"

התובע שחקר את הפיגוע במרכז הקהילה היהודית בבואנוס איירס ב- 1994 נמצא ירוי בביתו אתמול בלילה. למרות שגורמים רשמיים בארגנטינה שוללים כל מעורבות חיצונית במותו, אלפים הפגינו כנגד הנשיאה. לפני מותו, טען התובע כי הנשיאה כריסטינה קירשנר אחראית לטיוח החקירה והמעורבות האירנית

אלברטו ניסמן (רויטרס)

פרשת מות התובע: לפי גורמים רשמיים בארגנטינה, לא נמצאה כל ראייה למעורבות של גורם חיצוני במותו של התובע אלברטו ניסמן, חוקר הפיגוע במרכז הקהילה היהודית בבואנוס איירס ב-1994, שנמצא אתמול (שני) ירוי וללא רוח חיים בביתו. "אנו עדיין מחכים לתוצאות הבדיקות הסופיות בכדי לשלול כל השערה נוספת", אמרה תובעת המשרד לחקירת המקרה, ויויאנה פיין.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

למרות הודעת הרשויות, לפיה לא היו מעורבים נוספים במותו של ניסמן, אלפים הפגינו ברחובות ארגנטינה נגד הנשיאה ומחו על מותו. ניסמן, שהיה אחראי על חקירת הפיגוע, האשים בשבוע שעבר את הנשיאת קריסטינה קירשנר בניסיון לטייח את חקירת הפיגוע שבו נהרגו 85 בני אדם, ואת מעורבותה לכאורה של אירן במקרה בכדי לקבל נפט איראני במחירים זולים.

הוא נמצא ירוי בחדר האמבטיה בביתו, כשלפי הדיווחים מסויימים נורה ולפי אחרים התאבד, אך שום מכתב התאבדות לא התגלה עד כה. כעת נבדק החשד כי אדם נוסף הכריח את ניסמן להתאבד, אך הרשויות בשלב זה אינן מאשרות גרסה זו.

הנשיאה טייחה? קירשנר (AP)

שר הביטחון הארגנטיני אמר אתמול כי ניסמן נמצא מת בדירתו שבקומה ה-13 במגדלי "לה-פארק". ממשרד הביטחון נמסר כי המאבטחים של התובע המיוחד התקשרו לאמו אחרי שלא ענה לטלפון או לאינטרקום. אמו של ניסמן ניסתה להיכנס לדירה, אך הדלת הייתה נעולה והיא הזמינה פורץ. כשנכנסה לדירה היא מצאה את בנה על רצפת האמבטיה, כשלידו אקדח 22 מ"מ טעון.

ניסמן היה אמור להופיע היום אתמול (שני) מול ועדה של חברי פרלמנט כדי להסביר את ממצאי החקירה שניהל ואת ההאשמות כלפי הנשיאה קירשנר. הוא טען שאירן היא זו שמימנה והזמינה את הפיגוע ב-1994, האשמות שבטהרן הכחישו בתוקף.

ניסמן מונה לעמוד בראש צוות החקירה של הפיגוע על ידי בעלה המנוח של הנשיאה קירשנר, נסטור קירשנר לפני 10 שנים. ב-2013 הקימה הנשיאה קירשנר את "ועדת האמת" יחד עם אירן כדי לחקור את הפיגוע. ניסמן אמר שהוועדה הזו סייעה בהסרת כתבי אישום מחמישה אזרחים אירנים שהיו מעורבים בתכנון הפיגוע.