רומא: תקירת ירי בזמן השבעת הממשלה החדשה ברומא

לא כך ביקש אנריקו לטה להיכנסת לתפקיד החשוב של ראש ממשלת איטליה - בזמן שהוא שהה בבניין הפרלמנט ברומא, פתח אלמוני באש לעבר שוטרים מחוץ למשרדו החדש הממוקם מרחק של קילומטר משם. לפחות שני שוטרים נפצעו מהירי

דרמה בזמן השבעתה של הממשלה האיטלקית החדשה ברומא: לפחות שני שוטרים נורו מחוץ למשרדו של ראש הממשלה האיטלקי הטרי אנריקו לטה. על פי הדיווח שני שוטרים איטלקיים נפצעו במתקפה, והיורה נעצר והובהל לחקירה. על פי פרטים ראשונים שמתפרסמים בתקשורת האיטלקית, היורה הוא מובטל איטלקי בן 49 שאיבד את משרתו בענף הבנייה לפני זמן קצר

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בזמן הירי, ראש הממשלה החדש לא נמצא במשרדו, אלא באולם הפרלמנט האיטלקי ברומא, מרחק של קילומטר לערך ממקור הירי. באיטליה מקווים שלמרות הפתיחה ברגל שמאל, הממשלה החדשה שמושבעת היום תוביל שינויים במדיניות ובכלכלה המדשדשת האיטלקית.

על פי התקשורת האיטלקית, החשוד, שעדיין לא ברור מדוע פתח בירי, צעק תוך כדי שירה: "תירו בי תירו בי". על פי עדי ראייה שהיו במקום החשוד הגיע ממחוז קלבריה הדרומי, והמתין בנקודה שאליה היה אמור להגיע ראש הממשלה החדש לטה אחרי טקס ההשבעה בארמון הנשיאותי.

האירוע הקשה מתרחש ארבעה ימים אחרי שלטה התבקש על ידי נשיא איטליה ג'ורג'יו נפוליטנו להקים ממשלה ולעמוד בראשה, והצליח בכך. אתמול הכריז אנריקו לטה, שכיהן כסגן מנהיג המפלגה הדמוקרטית האיטלקית, כי הרכיב קואליציה. השותפה המרכזית תהיה מפלגת העם של ראש הממשלה לשעבר ברלוסקוני.

לטה הודיע כי אנג'לינו אלפנו, מזכיר מפלגתו של ברלוסקוני, ימונה לסגנו ולשר הפנים, מנהל הבנק המרכזי של איטליה פבריציו סאקומאני ימונה לשר האוצר ונציגת איטליה לשעבר בפרלמנט האירופי אמה בונינו תכהן כשרת החוץ. הממשלה צפויה להיות מושבעת מחר ולטה צפוי לבקש את אמון הפרלמנט ביום שני.

הפגישה עם נשיא איטליה הגיעה לאחר פגישה שארכה כשעתיים בין לטה לברלוסקוני, מי שעתיד להיות השותף הבכיר שלו בממשלה החדשה. לאחר הפגישה אמר ברלוסקוני כי הוא מאמין שלטה יכריז על הרכב הממשלה החדשה. באותה שיחה עם כתבים אמר ברלוסקוני שהוא לא צפוי להתמנות לשר בממשלה החדשה שתקום.

יש ממשלה חדשה באיטליה, אנריקו לטה (AP)

"מרגיש כי כובד האחריות שמוטלת על כתפיי גדול מכוחי"

הבחירות שנערכו באיטליה בחודש פברואר האחרון הותירו את המדינה ללא ממשלה מכהנת ומאז, למעשה, הנשיא נפוליטנו מנהיג את המדינה שנמצאת מלבד במשבר פוליטי, גם במשבר כלכלי חריף.

נפוליטנו מונה לתפקיד נשיא איטליה למרות שגם הוא בעצמו לא רצה לשוב לתפקיד, אבל מחלוקת וחוסר היכולת להקים קואליציה, הביאה לכך שאף מועמד לא הצליח לקבל תמיכה מחברי הבית התחתון של הפרלמנט, ה"קמרה".

לטה כבר הספיק להכריז על משנתו הפוליטית מיד אחרי המינוי מהנשיא ואמר: "צעדי הסיוע מאירופה לא יספיקו לנו". לדבריו, "זו אחריות שמכבידה על כתפיי, תרשו לי לומר שאני מרגיש כי כובד האחריות שמוטלת על כתפי גדול מכוחי".

בילדותו לטה היה חבר בתנועת נוער של המפלגה הימנית השמרנית, ב-1998 הוא הפך לשר הצעיר ביותר שכיהן באיטליה אי פעם, הוא היה בן 32, דודו של לטה הוא אחד מיועציו של ראש הממשלה לשעבר סלביו ברלוסקוני.